Osoby czytające wydania polityki

Wiarygodność w czasach niepewności

Wypróbuj za 11,90 zł!

Subskrybuj
Społeczeństwo

Firmy produkują przyłbice i maseczki

Produkcja maseczek w małopolskiej firmie Yeti Produkcja maseczek w małopolskiej firmie Yeti Rafał Milach / Polityka
Szyją maseczki, produkują przyłbice, eksperymentują z kostiumami ochronnymi. Polskie firmy szukają nisz do przetrwania, nie zapominają też o pomaganiu. Okazało się, że rodzimy kapitalizm ma ludzką twarz.

Przed miesiącem w firmie Yeti-Pos z Kryspinowa pod Krakowem była jedna przyłbica ochronna. Służbowa, dla pracownika obsługującego laser do cięcia plastiku. Kilka dni temu na tym samym laserze wycięli elementy do złożenia 800 przyłbic.

Czytaj też: Epidemia zmienia nasze życie

Żeby nie obcierały

Aneta Nytko-Święcicka mówi, że zaczęło się banalnie. Zadzwoniła do niej zaprzyjaźniona lekarka i powiedziała, że w szpitalu nie mają ani jednej przyłbicy, a każdego dnia muszą stykać się z pacjentami. I to najgroźniejszymi z punktu widzenia personelu medycznego, bo najmłodszymi. Dla większości dzieci koronawirus jest niegroźny. Dla lekarzy to śmiertelne zagrożenie.

W Yeti-Pos w jeden dzień siedli i skonstruowali wraz z zespołem przyłbicę. Tworzyli ją metodą prób i błędów. Skupili się zwłaszcza na tych ostatnich. Nie chcieli powielać niedociągnięć Włochów, którzy rozdali lekarzom najtańsze przyłbice – po wielu godzinach noszenia odparzały i obcierały skórę. Rany, które powodował źle wyprodukowany sprzęt, zamiast minimalizować ryzyko zarażenia, tylko je zwiększały. Dlatego projektując swoje przyłbice, Polacy spędzili sporo czasu, oglądając zdjęcia z Włoch.

Zaprzyjaźniona lekarka podpowiedziała im, jak długa powinna być plastikowa osłona. No i żeby koniecznie pamiętali o zaokrągleniach, bo na ostrych elementach łatwo przeciąć jednorazowe rękawiczki. A tych też brakuje.

Czytaj też: Bezrobocie w Polsce spadło, ale tylko na papierze

Rozdali 800 przyłbic

Jedną przyłbicę składa się w minutę. Przy doklejaniu paska z fizeliny schodzi trochę dłużej. Ale flizelina ma chronić przed oparzeniami, więc jest ważna. W niespełna jeden dzień skonstruowali sprzęt i wdrożyli do seryjnej produkcji. I tak firma Yeti-Pos, która żyła z reklamowych gadżetów, przeszła na chałupniczą produkcję medyczną. Za darmo wyprodukowali i rozdali 800 przyłbic. A mieli zrobić jedną dla zaprzyjaźnionej lekarki, której państwo nie było w stanie zapewnić tego kawałka plastiku. Jak się okazuje, można go wyprodukować w kilka minut, a złożyć w dosłownie jedną.

Kolejne przyłbice musieli zacząć sprzedawać, bo firma od początku epidemii nie ma zamówień. A trzeba zapłacić chociażby za prąd potrzebny do produkcji. O pensjach dla załogi czy ZUS-ie nawet nie wspominając.

Czytaj też: Czy maski jednorazowe można zdezynfekować w domu

Inni szyją maseczki

Firma odzieżowa Danuty Banaczek ze Skarżyska-Kamiennej z eleganckich garsonek przerzuciła się na produkcję maseczek ochronnych. Pierwszą partię przekazała za darmo do miejscowego Domu Pomocy Społecznej, gdzie kwarantannie poddany został cały personel wraz z pacjentami. Tyle że personel właściwie nie miał żadnych środków ochronnych.

Banaczek maseczki szyje dalej. Część rozdaje, część sprzedaje. Kokosów z tego nie ma, ale przynajmniej jest praca dla szwaczek. Ludzie mają pensje. Z maseczek firmy nie da się utrzymać, ale Banaczek mówi, że będzie szyła, aż w Polsce nie zaczną lądować samoloty z Chin, które zaleją rynek tanim sprzętem.

Czytaj też: Uwaga na koronaprzekręty!

Więcej na ten temat
Reklama

Czytaj także

null
Historia

Dlaczego tak późno? Marian Turski w 80. rocznicę wybuchu powstania w getcie warszawskim

Powstanie w warszawskim getcie wybuchło dopiero wtedy, kiedy większość blisko półmilionowego żydowskiego miasta już nie żyła, została zgładzona.

Marian Turski
19.04.2023
Reklama

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną