Społeczeństwo

Wybór ośrodka leczenia uzależnień: na co warto zwrócić uwagę wybierając konkretną placówkę?

Wybór ośrodka leczenia uzależnień: na co warto zwrócić uwagę wybierając konkretną placówkę? Wybór ośrodka leczenia uzależnień: na co warto zwrócić uwagę wybierając konkretną placówkę? mat. pr.
Leczenie uzależnień to proces, który ma bardzo duży wpływ na przyszłe życie osoby walczącej z nałogiem oraz jej najbliższego otoczenia. Próbę odzyskania kontroli nad własnym życiem można podjąć w czasie profesjonalnej terapii w ośrodku leczenia uzależnień. Podstawową kwestią jest jednak wybór odpowiedniej placówki, dostosowanej do potrzeb pacjenta. Co warto mieć na uwadze szukając profesjonalnego ośrodka?

Lokalizacja ośrodka oraz gwarantowane warunki pobytu

Umiejscowienie ośrodka ma znaczenie zarówno, jeśli pacjent będzie leczony na oddziale dziennym, jak również w sytuacji, kiedy terapia będzie się odbywała na oddziale zamkniętym. W przypadku pacjentów przebywających na oddziałach dziennych, którzy nie nocują w ośrodku, najlepiej, jeśli placówka będzie zlokalizowana w pobliżu ich miejsca zamieszkania, umożliwiając tym samym dogodny dojazd do ośrodka. Jeżeli jednak pacjent będzie odbywał terapię stacjonarną na oddziale zamkniętym, korzystniejsza może okazać się większa odległość od domu, głównie z uwagi na możliwość czasowego odizolowania się od środowiska, które niekiedy jednym z katalizatorów problemów z uzależnieniem.

Oddalenie ośrodka od miejsca zamieszkania będzie dla osoby uzależnionej szansą na to, żeby całą swoją energię poświęcić procesowi walki z nałogiem. Duża odległość zmniejsza również ryzyko spotkania osób, których obecność w jakikolwiek sposób byłaby zachętą do dalszego pogrążania się w uzależnieniu. Reasumując: kwestia optymalnej odległości ośrodka leczenia uzależnień od domu pacjenta jest indywidualna i uzależniona od sytuacji oraz sposobu leczenia osoby, która zamierza poddać się terapii.

Poza lokalizacją ośrodka, w przypadku pacjentów odbywających leczenie w formie stacjonarnej, bardzo istotne są również warunki zakwaterowania: wielkość pokoi, dostępność pojedynczych łazienek, otoczenie ośrodka, wyżywienie itp. Bardzo dobrze, jeśli dodatkowo wybrana placówka pozwala pacjentom na aktywne zagospodarowanie czasu wolnego, proponując im szereg kreatywnych możliwości. Im szersza jest oferta zajęć oferowanych przez ośrodek, tym lepiej. Nie bez znaczenia jest również atrakcyjne otoczenie budynków ośrodka, pozwalające na spędzanie czasu na świeżym powietrzu.

Kadra specjalistów ośrodka

Wybierając ośrodek leczenia uzależnień na uwadze należy mieć przede wszystkim wysokie kwalifikacje kadry pracowników – terapeutów, lekarzy, personelu pielęgniarskiego itp., którzy będą opiekowali się pacjentem. Warto sprawdzić sylwetki poszczególnych specjalistów, ich kwalifikacje oraz poziom wykształcenia. To od pracy terapeutów i lekarzy w dużej mierze będą zależały uzyskiwane efekty terapii. Wybierając pomiędzy kilkoma ośrodkami, dobrze jest szczegółowo porównać poziom przygotowania zespołu specjalistów konkretnych placówek.

Opinie pacjentów i ich rodzin

Analizując oferty poszczególnych ośrodków terapii uzależnień, dobrze jest wziąć pod uwagę opinię pacjentów, którzy korzystali z oferty konkretnych placówek oraz ich najbliższych. Proces wychodzenia z uzależnienia jest trudnym doświadczeniem nie tylko dla osoby walczącej z nałogiem, ale również dla jego rodziny, dlatego postawa ośrodka w kontaktach z bliskimi osobami pacjenta ma kolosalne znaczenie dla ich komfortu i samopoczucia.

Sposób płatności za terapię uzależnień

Kwestia kosztów w wielu przypadkach ma decydujące znaczenie w kontekście wyboru określonego ośrodka uzależnień. Warto jest więc w pierwszej kolejności zastanowić się, czy terapia ma się odbywać w ramach NFZ, czy planuje się za nią zapłacić z prywatnych środków, a jeśli zamierza się skorzystać z usług prywatnych placówek, określić budżet, jaki można przeznaczyć na ten cel. Cena terapii jest ważna, ale należy pamiętać, że nie powinna odgrywać priorytetowej roli w wyborze stosownego ośrodka – pierwsze skrzypce zawsze musi grać jakość oferowanych usług i poziom gwarantowanej opieki.

Oferowane formy leczenia

Przeglądając oferty poszczególnych ośrodków terapii uzależnień należy w pierwszej kolejności sprawdzić, jakie rodzaje uzależnień są poddawane leczeniu w konkretnej placówce. Poza tym, analizy wymaga również sposób leczenia – warto dowiedzieć się, jak krok po kroku wygląda proces terapii uzależnień w ośrodku, który bierze się pod uwagę, czy ośrodek proponuje przeprowadzenie w kontrolowanych warunkach detoksu itp. Ośrodek terapii uzależnień powinien również zapewniać pacjentom wysoki poziom bezpieczeństwa oraz anonimowość. Osoba, która staje oko w oko ze swoim nałogiem musi mieć pewność, że w czasie prowadzonej terapii wszyscy pracownicy ośrodka zachowają wymaganą dyskrecję. Proces leczenia powinien być natomiast dopasowany do indywidualnych potrzeb pacjenta.

W przypadku pacjentów, którzy walczą z nawrotem choroby, warto sprawdzić, czy wybrany ośrodek ma doświadczenie w opiece nad osobami, które ponownie wpadły w sidła nałogu. Profesjonalna terapia nawrotów, obejmująca dokładną analizę powodów, dla których pacjent powrócił do uzależnienia, możliwa jest między innymi w ośrodku leczenia uzależnień Medjol (https://medjol.pl/).

Leczenie uzależnień to trudny i wymagający proces, dlatego wybór odpowiedniego ośrodka ma kolosalne znaczenie, zarówno z perspektywy osiąganych wyników, jak również dla komfortu pacjentów. Stosowane metody terapii uzależnień, kwalifikacje zespołu, lokalizacja ośrodka oraz gwarantowane warunki to bardzo ważne czynniki, jakie mogą mieć bardzo duży wpływ na przebieg leczenia.

Reklama

Czytaj także

Kraj

Jak rządził premier Kaczyński?

Jeszcze nie ruszyła kampania wyborcza, a już pojawiły się billboardy z Jarosławem Kaczyńskim jako przyszłym premierem. Prezes PiS był już szefem rządu. Warto przypomnieć jego dokonania.

Mariusz Janicki, Wiesław Władyka, [współpr.] Anna Dąbrowska
04.07.2020
Reklama