Polityka. Dajemy pełny obraz.

Czytaj, słuchaj, odkrywaj świat!

Subskrybuj
Społeczeństwo

Zarąbane lasy

Obywatel walczy o las

Cecylia, krakowska happenerka, autorka kolędowania pod bukami. Na fot.: akcja „Matka Polka na wyrębie”. Cecylia, krakowska happenerka, autorka kolędowania pod bukami. Na fot.: akcja „Matka Polka na wyrębie”. Marek Lasyk / Reporter
Spacerują, zbierają grzyby, a seks wśród drzew jest dwa razy bardziej popularny niż polowanie. Polacy kochają lasy. Czy to dobry powód, żeby „odebrać” je myśliwym i właścicielom tartaków? W każdym razie przybywa takich obywatelskich prób.
Lasy Państwowe są głównym dostawcą surowca dla przemysłu meblarskiego. Na fot. drewno przygotowane do wywózki z Puszczy Białowieskiej.Michał Kość/Forum Lasy Państwowe są głównym dostawcą surowca dla przemysłu meblarskiego. Na fot. drewno przygotowane do wywózki z Puszczy Białowieskiej.

Do tej części lasu, która została wycięta, już nie chodzę, za dużo nerwów mnie to kosztuje – mówi Ewa Breymayer z podwarszawskiej Radości. – Jak zwierzęta przemieszczamy się, żeby znaleźć jakieś ładniejsze nienaruszone kawałki. Nie te cherlawe nasadzenia, które prawdziwym lasem staną się za kilkadziesiąt lat.

Napisała do „Gazety Wyborczej” w obronie zielonych płuc Warszawy, czyli Mazowieckiego Parku Krajobrazowego. Pisała o smogu, który dusi stolicę, o szpitalach, w których ze względu na trujące powietrze nie wolno otwierać okien i o swojej bezradności.

Polityka 28.2020 (3269) z dnia 07.07.2020; Społeczeństwo; s. 34
Oryginalny tytuł tekstu: "Zarąbane lasy"
Reklama

Czytaj także

Nauka

Testy antygenowe i omikron. Jak poprawnie zrobić wymaz?

Testy antygenowe na koronawirusa mają tę zaletę, że są szybkie i można je zrobić samodzielnie, ale wiele wskazuje, że w dobie omikronu będzie trzeba zmienić sposób ich wykonywania. Większa skuteczność wykrywania infekcji jest szczególnie istotna w kontekście ostatniego komunikatu WHO.

Piotr Rzymski
12.01.2022