Osoby czytające wydania polityki

Wiarygodność w czasach niepewności

Wypróbuj za 11,90 zł!

Subskrybuj
Społeczeństwo

1587 nowych zakażeń. Najwięcej od początku pandemii

SOR w Zielonej Górze SOR w Zielonej Górze Władysław Czulak / Agencja Gazeta
Jak podało Ministerstwo Zdrowia, ostatniej doby przybyło w Polsce 1587 chorych na Covid-19. Najwięcej na Mazowszu i w Małopolsce.

Potwierdzone zakażenia, wyzdrowienia i zgony

Stan na: 
Czerwone słupki - potwierdzone nowe przypadki koronawirusa dziennie
Zielone słupki - liczba wyzdrowień w kolejnych dniach
Szare słupki - liczba zgonów w kolejnych dniach

Linia ciągła - "aktywne przypadki": skumulowana liczba zakażonych osób, pomniejszona o liczbę wyzdrowień i zgonów

Źródło: Ministerstwo Zdrowia
.

Nowy rekord zakażeń w Polsce

W piątek 25 września Ministerstwo Zdrowia poinformowało o 1587 nowych i potwierdzonych przypadkach zakażenia koronawirusem z województw: mazowieckiego (295), małopolskiego (241), kujawsko-pomorskiego (162), pomorskiego (128), śląskiego (126), warmińsko-mazurskiego (87), wielkopolskiego (84), łódzkiego (78), zachodniopomorskiego (61), lubelskiego (59), podkarpackiego (55), podlaskiego (54), dolnośląskiego (52), świętokrzyskiego (52), opolskiego (38) i lubuskiego (15).

To największy dzienny przyrost w naszym kraju od początku pandemii. Ponad tysiąc (1002) zakażeń odnotowano po raz pierwszy 19 września, a w czwartek 24 września nowych i potwierdzonych infekcji było 1136.

Ostatniej doby z powodu infekcji zmarły 23 osoby w wieku 51–94 lata – to mieszkańcy Siedlec, Krakowa, Ostródy, Gdyni, Kędzierzyna-Koźla, Elbląga, Biłgoraju, Lublina, Zgierza, Bełchatowa, Poznania, Tychów, Świętochłowic oraz Raciborza. Większość z nich miała choroby współistniejące. Koronawirusem zakaziło się w Polsce do tej pory 84 396 osób, z powodu Covid-19 zmarły 2 392. W ciągu doby wykonano ok. 23,7 tys. testów na obecność koronawirusa.

Czytaj też: Czy w Polsce wzrosła śmiertelność z powodu Covid-19

Nowe zasady bezpieczeństwa Covid-19PolitykaNowe zasady bezpieczeństwa Covid-19

Covid-19. Gdzie są strefy czerwone i żółte?

W ostatnich dniach rośnie też liczba powiatów obejmowanych specjalnymi obostrzeniami. Politykę regionalizacji zakazów i nakazów rząd przyjął kilkanaście tygodni temu, jednocześnie zapewniając, że nie będzie w Polsce drugiego lockdownu.

W tzw. czerwonej strefie od piątku są dwa powiaty: głubczycki i kartuski. W rejonach tych obowiązuje m.in. zakaz organizowania targów czy kongresów, nie mogą działać sanatoria, wesołe miasteczka czy parki rozrywki. Sale w kinach mogą być wypełnione maksymalnie w jednej czwartej, a liczba osób biorących udział w uroczystościach rodzinnych i weselach nie może przekraczać 50 (prócz obsługi). W przestrzeni publicznej trzeba zasłaniać usta i nos.

W tzw. żółtej strefie są powiaty: nowotarski, myślenicki, aleksandrowski, kielecki, kartuski, tatrzański, gostyński (wielkopolskie), brzeski, bytowski, milicki, suski, trzebnicki, otwocki, Sopot, kłobucki, działdowski, nidzicki, piotrkowski, tatrzański, limanowski, międzychodzki, przasnyski. W strefach tych obowiązuje m.in. limit jednej osoby na 4 m kw. w przypadku imprez takich jak targi, wystawy, kongresy czy konferencje. W kinach może być zajęta jedna czwarta miejsc. Liczba osób biorących udział w imprezach rodzinnych nie może przekroczyć 100 (prócz obsługi).

Czytaj też: Musimy z tym żyć. Taka natura tego koronawirusa

Więcej na ten temat
Reklama

Czytaj także

null
Społeczeństwo

Łomot, wrzaski i deskorolkowcy. Czasem pijani. Hałas może zrujnować życie

Hałas z plenerowych obiektów sportowych może zrujnować życie ludzi mieszkających obok. Sprawom sądowym, kończącym się likwidacją boiska czy skateparku, mogłaby zapobiec wcześniejsza analiza akustyczna planowanych inwestycji.

Agnieszka Kantaruk
23.04.2024
Reklama

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną