Społeczeństwo

Z pola na ulicę

Chłopska kultura oporu

Po raz pierwszy w historii chłopskie blokady dróg pojawiły się w 1937 r. Po raz pierwszy w historii chłopskie blokady dróg pojawiły się w 1937 r. Roman Zawistowski / PAP
Znów dał o sobie znać gniew ludu. Protesty rolników w związku z tzw. ustawą futerkową każą pytać, jak to w ogóle jest z tą naszą chłopską kulturą oporu.
Współczesna demonstracja rolników w Warszawie.Adam Chełstowski/Forum Współczesna demonstracja rolników w Warszawie.

Niby wciąż panuje opinia, wedle której chłopi są konserwatywni, nieskłonni do rewolucji i przeciwstawiania się władzy. A przecież od dziesięciu lat przynajmniej jednym z najczęściej przywoływanych bohaterów historycznych okazuje się Jakub Szela. Teraz „król chłopów” przypomniał się z powodu ostatniego werdyktu kapituły Nagrody Literackiej Nike, którą tym razem otrzymał Radek Rak za książkę „Baśń o wężowym sercu albo wtóre słowo o Jakóbie Szeli”. Wcześniej był spektakl Moniki Strzępki i Pawła Demirskiego „W imię Jakuba Sz.

Polityka 43.2020 (3284) z dnia 20.10.2020; Społeczeństwo; s. 38
Oryginalny tytuł tekstu: "Z pola na ulicę"
Reklama

Czytaj także

Kultura

TikTok – nowa fabryka hitów

Najpierw przenieśli się tu odbiorcy, widząc w tym miejsce dla żywej muzyki. Za nimi ruszyli twórcy – ostatnio Abba. I wydawcy, wyczuwając nową fabrykę hitów. Miejsce MTV zajął TikTok.

Michał R. Wiśniewski
21.09.2021