Polityka. Dajemy pełny obraz.

Czytaj, słuchaj, odkrywaj świat!

Subskrybuj
Społeczeństwo

Wołanie o pomoc z dyspozytorni warszawskiego pogotowia

Koronawirus w Szczecinie Koronawirus w Szczecinie Cezary Aszkielowicz / Agencja Gazeta
Tu rozdziela się karetki i tu decyduje się, co robić, gdy w jakimś szpitalu nie ma miejsca. Problem w tym, że miejsc jest coraz mniej, a czasami nie ma ich wcale.

„(…) W oddziale Intensywnej Terapii – 0 wolnych miejsc.
W oddziale „R” Kliniki Kardiologii – 0 wolnych miejsc.
Brak miejsc dla chorych podejrzanych o Covid-19.
W klinikach oczekują pacjenci z dodatnimi wynikami na przeniesienie (…).”

.mat. pr..

Jest źle.

Codziennie dziesiątki takich faksów spływają ze szpitali do dyspozytorni pogotowia. To tu przyjmuje się wołanie o pomoc. Tu rozdziela się karetki i tu decyduje, co robić – gdy w jakimś szpitalu nie ma miejsca. Problem w tym, że miejsc jest coraz mniej, a czasami nie ma ich wcale.

Byłem właśnie na dyżurze w jednej z dużych dyspozytorni. Za monitorami, przy telefonach siedzą bardzo często doświadczeni ratownicy, ludzie, którzy następnego dnia sami wsiadają do karetek.

Ci z największym stażem znają wszystkie zespoły po imionach, są też na „ty” z wieloma lekarzami dyżurującymi na SOR-ach. Nie nakazują przyjęcia pacjenta, ale proszą: – Olgierd, weź jeszcze tego jednego, a potem postaram się oszczędzać cię przez godzinę czy dwie.

Nie dajemy rady, odpuśćcie

Czasem działa to w drugą stronę. Dzwonią lekarze, którzy błagają, żeby dać im i personelowi chwilę wytchnienia: „Nie dajemy rady. Odpuśćcie na jakiś czas”.

Ale czasami i to nie pomaga. Na dyżurze, który obserwowałem, pacjent covid plus (ból w klatce, duszność, odwodnienie, niskie ciśnienie) obijał się w karetce ponad trzy godziny. Sprawa oparła się o wojewódzkiego koordynatora ratownictwa medycznego, który wydał szpitalowi polecenie przyjęcia pacjenta.

Ratownicy i lekarze jeżdżący w ambulansach są coraz bardziej zmęczeni – jeżdżeniem od szpitala do szpitala, czekaniem na podjazdach.

Jan, lekarz pogotowia, niedawno czekał z pacjentką gotową do intubacji trzy godziny przed SOR-em: – Są emocje. Rura do intubacji przygotowana. Czekamy, kiedy się pacjentka pogorszy, kiedy podłączać do respiratora, ratować życie. A może jednak wcześniej wpuszczą nas na SOR?

Dlaczego nie wpuszczają na SOR?

Ordynatorka SOR-u z południa Polski pisze do mnie właśnie:

„W szpitalu mamy dwa miejsca respiratorowe dla covid. W chwili obecnej czterech pacjentów na czterech respiratorach. Piątego nie mam do czego podłączyć”.

Więcej na ten temat
Reklama

Czytaj także

Kultura

Katarzyna Nosowska dla „Polityki”: Jestem moim planem na życie

Dziś w stosunku do artystów jest coś chłodnego – mówi Katarzyna Nosowska, tegoroczna laureatka towarzyszącej Paszportom POLITYKI nagrody specjalnej Kreator Kultury.

Bartek Chaciński
20.01.2022
Reklama

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną