Społeczeństwo

Prof. Leociak: Kościół jako instytucję należy odrzucić

Kościół potwierdza swoją tożsamość poprzez atak na inność i jej niszczenie – mówi prof. Jacek Leociak. Kościół potwierdza swoją tożsamość poprzez atak na inność i jej niszczenie – mówi prof. Jacek Leociak. Jordan VC / Unsplash
To już nie są czasy zdobywania nowego świata i nawracania siłą wszystkich „dzikusów”, czy tego chcą, czy nie – mówi prof. Jacek Leociak z Instytutu Badań Literackich PAN, autor „Młynów Bożych” i wydanego właśnie „Wiecznego strapienia. O kłamstwie, historii i Kościele”.
Okładka książki „Wieczne strapienie”mat. pr. Okładka książki „Wieczne strapienie”

KATARZYNA CZARNECKA: Jest pan nihilistą?
JACEK LEOCIAK: Nie.

To może chociaż libertynem?
No też nie.

W nowej książce pisze pan: „Od Stanisława Gądeckiego dowiedziałem się, że nowy metropolita [Marek Jędraszewski] będzie dalej uczestniczył w walce (...) z sekularyzmem (czyli ze mną), relatywizmem (znów ze mną), libertynizmem (jeszcze raz ze mną), skrajnym indywidualizmem w materii wiary (to właśnie ja!

Reklama

Czytaj także

Społeczeństwo

Polska ma ludzi na sumieniu. A ja? Co z moim sumieniem?

Taktyka stanu wyjątkowego i bezwzględnych pushbacków nie przyniosła spodziewanych rezultatów. Łukaszenka nadal prowadzi swój sabotaż, a nawet go nasila. Polska ma ludzi na sumieniu. A ja? Co z moim sumieniem?

Renata Lis
23.09.2021