Społeczeństwo

Kobieta: wyjątek od reguły

10 mitów o polskich kobietach

Życiowe realia współczesnej kobiety udowadniają jej od najmłodszych lat, że nie jest szczególnie różna ani gorsza od mężczyzny. Życiowe realia współczesnej kobiety udowadniają jej od najmłodszych lat, że nie jest szczególnie różna ani gorsza od mężczyzny. Adela Podgórska
Reakcje na ciągle trwające manifestacje pokazują, jak mocne są fałszywe przekonania, kim jest, a raczej kim być powinna Polka. Oto ledwie dziesięć sprostowań wobec zasadniczych stereotypów na ten temat.
To, że współczesna kobieta chce sterować swoją rozrodczością, nie wynika zazwyczaj z jej lenistwa i życiowego wygodnictwa, ale – przeciwnie – z odpowiedzialności.Kacper Pempel/Reuters/Forum To, że współczesna kobieta chce sterować swoją rozrodczością, nie wynika zazwyczaj z jej lenistwa i życiowego wygodnictwa, ale – przeciwnie – z odpowiedzialności.

„Baby są jakieś inne” – tytuł filmu Marka Koterskiego nabrał w ostatnich tygodniach wielu nowych znaczeń. Tamta po Koterskiemu gorzka komedia zogniskowana była na męskiej nieporadności w zrozumieniu partnerek, prowadzącej do konstatacji, że różnice między kobietami i mężczyznami są głębokie, odwieczne i niepojęte dla prostej i szczerej męskiej umysłowości. Dziś – po zdeterminowanych i twardych protestach – dobitnie widać, że „baby są inne” nie tylko od tego, co sądzi o nich bodaj większość chłopów, ale nawet od tego, co same przez wieki o swej tożsamości mniemały.

Polityka 51.2020 (3292) z dnia 15.12.2020; Społeczeństwo; s. 24
Oryginalny tytuł tekstu: "Kobieta: wyjątek od reguły"
Reklama

Czytaj także

Społeczeństwo

Młodzi: monogamia to tylko jedna z opcji

Amelia chętnie słucha, gdy jej chłopak opowiada, jak mu się udała randka z drugą dziewczyną. Dla coraz większej liczby młodych monogamia przestaje być normą. Staje się tylko jedną z opcji.

Norbert Frątczak
11.10.2021