Osoby czytające wydania polityki

„Polityka”. Największy tygodnik w Polsce.

Wiarygodność w czasach niepewności.

Subskrybuj z rabatem
Społeczeństwo

Szczepienia przeciw covid-19. Kiedy, gdzie i jak się zgłosić?

Pierwsze szczepienia przeciw covid w Częstochowie Pierwsze szczepienia przeciw covid w Częstochowie Grzegorz Skowronek / Agencja Gazeta
15 stycznia rusza centralny system e-rejestracji na szczepienia przeciwko covid-19. Dwie dawki szczepionki trzeba będzie przyjąć w odstępie trzech–czterech tygodni.

Pierwsze szczepienia na covid-19 w Polsce i większości państw Unii Europejskiej odbyły się 27 grudnia. Od 28 grudnia preparat jest dystrybuowany szeroko – do naszego kraju przyleciało 300 tys. dawek przeznaczonych dla grup najbardziej narażonych na zakażenie: pracowników ochrony zdrowia (także wykonujących indywidualną praktykę), domów pomocy społecznej, miejskich ośrodków pomocy społecznej, personelu pomocniczego i administracyjnego w placówkach medycznych. Wszystko odbywa się w ramach tzw. Narodowego Programu Szczepień.

Kolejność szczepień. Kto po lekarzach?

Pracownicy służby zdrowia będą szczepieni w tzw. etapie 0. Następnie w etapie 1. zostaną zaszczepieni pensjonariusze domów pomocy społecznej oraz zakładów opiekuńczo-leczniczych, pielęgnacyjno-opiekuńczych i innych miejsc stacjonarnego pobytu. Ponadto osoby powyżej 60. roku życia (w kolejności od najstarszych), służby mundurowe (m.in. wojsko) oraz nauczyciele.

W etapie 2. szczepionki otrzymają osoby poniżej 60. roku życia z chorobami przewlekłymi zwiększającymi ryzyko ciężkiego przebiegu covid-19 albo w trakcie diagnostyki i leczenia, wymagającego wielokrotnego lub ciągłego kontaktu z placówkami ochrony zdrowia. Ponadto osoby zapewniające funkcjonowanie podstawowej działalności państwa i narażone na zakażenie ze względu na częste kontakty społeczne.

W etapie 3. będą szczepieni przedsiębiorcy i pracownicy sektorów zamkniętych na mocy rozporządzeń ws. ustanowienia określonych ograniczeń, nakazów i zakazów w związku z wystąpieniem stanu epidemii. A na końcu pozostała część dorosłych Polaków.

Do 14 stycznia zgłasza się grupa „0”

Zgłoszenia priorytetowej grupy „zero” będą przyjmowane do 14 stycznia 2021 r. Szpitale węzłowe zbiorą dane personelu medycznego i niemedycznego, który zostanie zaszczepiony w specjalnie przygotowanych placówkach. Jest ich w sumie 509.

Za zgłoszenia pracowników ochrony zdrowia, DPS-ów, miejskich ośrodków pomocy społecznej, personelu pomocniczego i administracyjnego w placówkach medycznych odpowiadają dyrektorzy i szefowie tych placówek. To oni wybierają szpital węzłowy i przekazują zbiorcze zestawienie kandydatów do szczepienia. Mogą to zrobić za pomocą specjalnego formularza dostępnego na stronie szczepieniakadry.rcb.gov.pl.

Zaproszenie na szczepienie

Proces szczepień będzie się opierał na zaproszeniach w formie e-skierowania, ważnego 60 dni od chwili wystawienia. Będą generowane automatycznie w systemie P1 w kolejności założonej w planie szczepień.

Jak umówić się na szczepienie? 15 stycznia zostanie uruchomiony centralny system e-rejestracji integrujący grafiki przyjęć w poszczególnych punktach szczepień. Pacjent będzie mógł skorzystać ze specjalnej infolinii, umówić się elektronicznie poprzez Internetowe Konto Pacjenta (dostępne na pacjent.gov.pl), w placówce, w której wystawiono mu e-skierowanie, lub bezpośrednio w punkcie szczepień. Po rezerwacji wizyty każda osoba otrzyma SMS z potwierdzeniem miejsca i terminu.

Szczepienia będą realizowane w każdej gminie: przychodniach (POZ), szpitalach, szpitalach rezerwowych, u lekarzy samodzielnie prowadzących praktykę. Pełna lista zostanie opublikowana do 15 stycznia 2021 r.

Konieczne dwie dawki szczepionki

Szczepionki podawane są przez zastrzyk. Każdy musi przyjąć dwie dawki w odstępie trzech–czterech tygodni w zależności od rodzaju preparatu (lub jedną dawkę w przypadku dopuszczenia przez EMA szczepionki jednodawkowej).

Pełna ochrona pojawia się po siedmiu dniach od podania ostatniej dawki. Nie ma szczególnych zaleceń dotyczących przygotowania do szczepienia. Można się zaszczepić w ciągu całego dnia, niezależnie od przyjmowanych posiłków czy trybu życia.

Szczepienia dobrowolne i bezpłatne

Szczepienia są bezpłatne i dobrowolne. Powinny być też jak najszerzej dostępne – w każdej gminie. Rząd przekonuje, że „szczepionka jest rozwiązaniem, które może zabezpieczyć nas przed kolejnymi falami pandemii. Im więcej osób się zaszczepi, tym ochrona przed koronawirusem będzie skuteczniejsza”.

Informacja o przebytym szczepieniu będzie wprowadzana do e-kart szczepień w systemie P1. Zaszczepieni otrzymają zaświadczenie umożliwiające korzystanie z różnych ułatwień. ​​​​Przyjęcie szczepionki potwierdzi też specjalny system (m.in. kod QR).

Kto szczepionki nie otrzyma?

Zaszczepić nie mogą się te osoby, które chorują na covid-19, a więc mają objawy koronawirusa. Ponadto nie zaleca się szczepienia w czasie ciąży i karmienia piersią – w tych grupach pacjentów nie prowadzono badań klinicznych. Z tego samego powodu nie zaleca się szczepienia w trakcie leczenia immunosupresyjnego.

Przeciwwskazaniem do szczepienia jest reakcja anafilaktyczna po podaniu szczepionki oraz ciężka reakcja alergiczna na substancję czynną lub inny jej składnik. Ostatecznie do szczepień kwalifikuje lekarz na podstawie indywidualnej oceny stanu zdrowia pacjenta.

Ile dawek szczepionki kupiła Polska?

Według danych z 7 grudnia 2020 r. Polska zawarła pięć umów na zakup szczepionek przeciw covid-19 z producentami: Astra Zeneca (16 mln dawek), Janssen Pharmaceutica NV (16,98 mln), Pfizer/BioNTech (16,74 mln), CureVac (5,65 mln), Moderna (6,69 mln).

To w sumie ponad 62 mln dawek kosztujących ok. 2,4 mld zł.

Więcej na ten temat
Reklama

Czytaj także

null
Ja My Oni

Jak dotować dorosłe dzieci? Pięć przykazań

Pięć przykazań dla rodziców, którzy chcą i mogą wesprzeć dorosłe dzieci (i dla dzieci, które wsparcie przyjmują).

Anna Dąbrowska
03.02.2015
Reklama

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną