Społeczeństwo

Katastrofa

Dlaczego umiera tylu Polaków

W 2020 r. zmarło 477 tys. Polaków. Dotąd umierało po 406 tys. obywateli rocznie (średnia z czterech poprzednich lat). To znaczy, że w mijającym roku przekroczyliśmy średnią o ponad 70 tys. W 2020 r. zmarło 477 tys. Polaków. Dotąd umierało po 406 tys. obywateli rocznie (średnia z czterech poprzednich lat). To znaczy, że w mijającym roku przekroczyliśmy średnią o ponad 70 tys. Filip Błażejowski / Forum
W wojnie z pandemią ponosimy sromotną klęskę. W zeszłym roku zmarło o ponad 70 tys. więcej Polaków niż zazwyczaj, a lekarze często przyznawali się do bezradności.
Można zakładać, że koszt budowy i półrocznego funkcjonowania szpitali tymczasowych zbliży się do miliarda złotych.  Na fot. budowa szpitala tymczasowego w Szczecin Netto Arena.Dariusz Gorajski/Forum Można zakładać, że koszt budowy i półrocznego funkcjonowania szpitali tymczasowych zbliży się do miliarda złotych. Na fot. budowa szpitala tymczasowego w Szczecin Netto Arena.

Jeden z nich, dr M., anestezjolog, pisał do nas w połowie grudnia wprost z dyżuru na Szpitalnym Oddziale Ratunkowym: „Pacjentka ma 82 lata i jest w ciężkim stanie. Modlę się, żeby miała COVID. Wtedy będę mógł ją przekazać na Oddział Intensywnej Terapii. Jeśli nie jest zakażona, zostanie tutaj i szansa, że przeżyje, jest niewielka”.

Kobieta potrzebowała natychmiastowego przeniesienia na intensywną terapię. Miała zapalenie płuc i cierpiała na niewydolność oddechową. „Początkowo miała maskę z tlenem, ale średnio sobie radziła, teraz jest na wysokoprzepływowej tlenoterapii donosowej i nadal jest średnio.

Polityka 4.2021 (3296) z dnia 19.01.2021; Temat z okładki; s. 24
Oryginalny tytuł tekstu: "Katastrofa"
Reklama

Czytaj także

Fotoreportaże

Urok małych liczb. Najlepsze polskie apartamentowce

Zamiast balkonów na długość stopy i niedoświetlonych parapetów są szerokie tarasy i wielkie okna, zamiast anonimowości – przestrzenie, które sprzyjają spotkaniom z sąsiadami. Najlepsze polskie apartamentowce mają mało mieszkań, wyjątkową architekturę i położenie. Niestety, kameralne wciąż znaczy rzadkie i ekskluzywne.

Marta Polny
28.09.2021