Społeczeństwo

Dzieci dzieci

Nastoletni seks

W polskiej szkole od lat dominuje edukacja seksualna typu A, czyli wychowanie do abstynencji. Jak to się poetycko określa – w „seksualnym milczeniu”. W polskiej szkole od lat dominuje edukacja seksualna typu A, czyli wychowanie do abstynencji. Jak to się poetycko określa – w „seksualnym milczeniu”. Max Skorwider
Możemy udawać, że nastolatki nie uprawiają seksu, ale tworzymy w ten sposób rzeczywistość alternatywną. I to bardzo niebezpieczną. Pokazuje to tragedia w Piekarach: 14-latek zabił 13-latkę, gdy dowiedział się, że zaszła w ciążę.
Infantylna wizja, jaką w sprawie edukacji seksualnej proponuje polska szkoła, nijak ma się do faktu, że dziecko jest istotą seksualną i ma prawo do rzetelnej wiedzy na temat swojego ciała i psychiki. Na fot. protest przeciw zakazowi edukacji seksualnej, Gdańsk, 2019 r.Łukasz Dejnarowicz/Forum Infantylna wizja, jaką w sprawie edukacji seksualnej proponuje polska szkoła, nijak ma się do faktu, że dziecko jest istotą seksualną i ma prawo do rzetelnej wiedzy na temat swojego ciała i psychiki. Na fot. protest przeciw zakazowi edukacji seksualnej, Gdańsk, 2019 r.

Wiek inicjacji chłopców i dziewcząt się obniża, bo też nastolatki – w sensie biologicznym – dojrzewają coraz szybciej. Coraz wcześniej występuje u nich pierwsza menstruacja i pierwsza polucja. Jednocześnie coraz później osiągają samodzielność społeczną i emocjonalną. Między innymi ze względu na dłuższy cykl kształcenia dłużej pozostają pod opieką rodziców. I te etapy dojrzewania nijak się nie pokrywają.

Ponad połowa 18-latków ma to już za sobą. Co więcej, jak wynika z badań prof.

Polityka 5.2021 (3297) z dnia 26.01.2021; Temat z okładki; s. 24
Oryginalny tytuł tekstu: "Dzieci dzieci"
Reklama

Czytaj także

Kraj

Tata Maty

W przewrotnym sensie jest beneficjentem rządów PiS, gdyż będąc ich konsekwentnym krytykiem, stał się znaczącą osobistością życia publicznego. Niektórzy określają go mianem „opozycyjnego celebryty”, na co Marcin Matczak nieco się zżyma. Ale w sumie nieźle oddaje ono jego status.

Rafał Kalukin
18.10.2021