Społeczeństwo

Nowa pomoc w nauce: nienarodzone dziecko w trójwymiarze

Przemysław Czarnek Przemysław Czarnek Jakub Orzechowski / Agencja Gazeta
W najbliższym czasie do liceów i techników trafi 70 tys. egzemplarzy publikacji „Genesis”, przedstawiającej kolejne etapy rozwoju prenatalnego, a opracowanej przez antyaborcyjną Fundację Małych Stópek.

O akcji poinformował z okazji Narodowego Dnia Życia minister edukacji i nauki Przemysław Czarnek w trakcie wspólnej konferencji z kierownikiem Fundacji Małych Stópek Marią Drąg, a także Justyną Walecz-Majewską, prezes Zarządu Towarzystwa Przyjaciół Chorych „Hospicjum” w Puławach.

Nienarodzone dzieci na biologii

Maria Drąg jest autorką tekstu do „Genesis”, nad której przygotowaniem MEiN objął patronat. Jak dowiedzieliśmy się z konferencji, to „naukowa książka z funkcją rozszerzonej rzeczywistości”. Twórcy informują, że należy pobrać do niej specjalną aplikację, „co pozwala „ożywiać” grafikę, przedstawiającą jeden z etapów rozwoju prenatalnego, i „obejrzeć nienarodzone dziecko w trójwymiarze”.

Nienarodzone dzieci mają być oglądane na lekcjach biologii, wychowania do życia w rodzinie, godzinie wychowawczej oraz na religii. Do każdego LO i technikum trafi pakiet 15 egzemplarzy tej pomocy dydaktycznej wraz z kartami pracy dla nauczyciela.

Szef MEiN nie podał informacji o poniesionych kosztach patronatu ani przygotowania publikacji i dystrybucji „Genesis”. Podkreślał natomiast, że „w każdym etapie życie jest absolutnie najcenniejszą wartością” i trzeba pokazać dzieciom, iż „każde nowe życie powinno być otoczone należytą troską”.

Samozadowolenie ministra Czarnka

W trakcie półgodzinnego spotkania przed kamerami nie padły żadne zapowiedzi dotyczące wsparcia dzieci, które nie chcą żyć (w ubiegłym roku 107 osób poniżej 18 lat podjęło skuteczne próby samobójcze; najmłodsza miała osiem). Nie było też mowy o tych, które żyć chcą, ale jest im trudno, bo szef resortu nie ma czasu uzgodnić ze współpracownikami perspektywy ich powrotu do stacjonarnej nauki i względnej normalności.

Spotkanie – prowadzone przez rzeczniczkę MEiN Annę Ostrowską oraz Jacka Łęskiego z TVP Info – odbyło się za to w przyjemnej atmosferze samozadowolenia i przekonania o słuszności własnych działań, niezakłócane przez pytania dziennikarzy, na które czasu nie przewidziano.

Więcej na ten temat
Reklama

Czytaj także

Fotoreportaże

Urok małych liczb. Najlepsze polskie apartamentowce

Zamiast balkonów na długość stopy i niedoświetlonych parapetów są szerokie tarasy i wielkie okna, zamiast anonimowości – przestrzenie, które sprzyjają spotkaniom z sąsiadami. Najlepsze polskie apartamentowce mają mało mieszkań, wyjątkową architekturę i położenie. Niestety, kameralne wciąż znaczy rzadkie i ekskluzywne.

Marta Polny
28.09.2021
Reklama

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną