Miej własną politykę.

Pierwszy miesiąc prenumeraty w okazyjnej cenie!

Subskrybuj
Społeczeństwo

Chłopi i inne diabły

Upiory polskiej wsi

Samo zniesienie pańszczyzny nie usunęło poczucia krzywdy, przez wieki dziedziczonego niewolniczego upośledzenia i wykluczenia społecznego. Jego skutki odczuwamy do dzisiaj. Samo zniesienie pańszczyzny nie usunęło poczucia krzywdy, przez wieki dziedziczonego niewolniczego upośledzenia i wykluczenia społecznego. Jego skutki odczuwamy do dzisiaj. Zbiory Muzeum Polskiej Sztuki Ludowej w Otrębusach, Stanisław Ciok
Czytając artykuł prof. Janusza A. Majcherka „Narodowo i na ludowo”, można mieć pewność: właśnie takich tekstów potrzebują wszyscy ci, którzy wykorzystują cynicznie historię polskiej wsi oraz jej teraźniejszych mieszkańców do utrzymania materialnych i politycznych apanaży.
Piotr KorczyńskiPolska Zbrojna Piotr Korczyński

Jako autor wydanej niedawno książki „Śladami Szeli, czyli diabły polskie” pod szyldem Ludowa Historia Polski poczułem się przez prof. Janusza A. Majcherka wywołany z szeregu. Zdaniem autora nad Wisłą krzewi się nowa (choć nie nowa) moda – chłopomaństwo. Oto pojawili się naukowcy i publicyści, którzy poświęcają swój czas na pisanie historii Polski z perspektywy klepiska kurnej chaty. Sukces książki profesora Adama Leszczyńskiego „Ludowa historia Polski” był dla wielu wielkim zaskoczeniem, dla niektórych – niemiłym, od razu trzeba dodać.

Polityka 15.2021 (3307) z dnia 06.04.2021; Ogląd i pogląd; s. 24
Oryginalny tytuł tekstu: "Chłopi i inne diabły"
Reklama
Ilustracja. Osoby czytające Politykę na różnych nośnikach.

Dołącz do nas!

Będziesz mógł czytać wszystkie teksty autorów „Polityki”.

Subskrybuję

Jesteś już prenumeratorem?

Zaloguj się >