Miej własną politykę.

Pierwszy miesiąc prenumeraty tylko 9,90 zł!

Subskrybuj
Społeczeństwo

Sąd idzie w kąt

Wirtualne sprawy sądowe także w Polsce?

Brytyjski pisarz Richard Susskind uważa, że na świecie dostęp do internetu jest powszechniejszy niż dostęp do wymiaru sprawiedliwości. Brytyjski pisarz Richard Susskind uważa, że na świecie dostęp do internetu jest powszechniejszy niż dostęp do wymiaru sprawiedliwości. Łukasz Rayski
Rząd chce wymusić, by większość spraw sądowych toczyła się wirtualnie. Nie tylko w pandemii. Sądy wirtualne to światowy trend, ale w Polsce będą oznaczały głównie niejawność.
Kolejnym, po przeniesieniu rozpraw do internetu, etapem cyfryzacji sądów jest wykorzystanie sztucznej inteligencji.Łukasz Rayski Kolejnym, po przeniesieniu rozpraw do internetu, etapem cyfryzacji sądów jest wykorzystanie sztucznej inteligencji.

Pandemia covid i kolejne pandemie wieszczone przez WHO zmienią wymiar sprawiedliwości. Zmieniłby się i bez pandemii. Od wieków wygląda tak samo: sala sądowa, sędzia – w niektórych krajach ciągle w peruce, strony, publiczność, rytuał, procedury, oracje. W naszej cywilizacji każdy spór kończy się w sądzie. Do tego instancje odwoławcze: w Polsce, z Izbą Kontroli Nadzwyczajnej w SN, już cztery. To wszystko musi trwać. Przewlekłość postępowań jest zresztą cechą wymiaru sprawiedliwości na całym świecie.

Polityka 15.2021 (3307) z dnia 06.04.2021; Społeczeństwo; s. 26
Oryginalny tytuł tekstu: "Sąd idzie w kąt"
Reklama
Ilustracja. Osoby czytające Politykę na różnych nośnikach.

Dołącz do nas!

Będziesz mógł czytać wszystkie teksty autorów „Polityki”.

Subskrybuję

Jesteś już prenumeratorem?

Zaloguj się >