Osoby czytające wydania polityki

„Polityka”. Największy tygodnik w Polsce.

Wiarygodność w czasach niepewności.

Subskrybuj z rabatem
Społeczeństwo

Socjal już tak nie cieszy

PiS kończy się paliwo. Czego od państwa chcą Polacy?

Wprowadzenie 500 plus było przełomem ideologicznym w Polsce. Łatwiej teraz domagać się jakiegoś 500 plus dla seniorów – bo każdy też ma rodziców. Wprowadzenie 500 plus było przełomem ideologicznym w Polsce. Łatwiej teraz domagać się jakiegoś 500 plus dla seniorów – bo każdy też ma rodziców. Bartek Kiełbowicz
Państwo opiekuńcze? Tak. Ale bez rozdawnictwa. Koniec nietykalności programu 500 plus. PiS kończy się socjalne paliwo. Polacy chcą nowej polityki społecznej i lepszej ochrony zdrowia – oto niektóre wnioski z badania, które relacjonujemy. Jakie to może mieć polityczne skutki?
Poparcie dla wariantów reformy programu Rodzina 500+Lech Mazurczyk/Polityka Poparcie dla wariantów reformy programu Rodzina 500+

Badania „Polityczny cynizm Polaków” pokazały, że wszystkie elektoraty oczekują od swoich partii budowy państwa opiekuńczego. Możliwe są trzy klasyczne modele: preferowany przez większość konserwatywny (Niemcy), liberalny (Wielka Brytania) i socjaldemokratyczny (Skandynawia). Postanowiliśmy przyjrzeć się temu bliżej, pytając Polaków o ich stosunek do usług publicznych.

Badania możliwe dzięki wsparciu warszawskiego biura Fundacji im. Friedricha Eberta zostały przeprowadzone w XI–XII 2020 r., składały się z sondażu CAWI realizowanego przez Kantar (N=1500), 30 telefonicznych indywidualnych wywiadów pogłębionych oraz realizowanych tradycyjnie grup fokusowych (połowa w metropolii, reszta w małych miastach i na wsiach). Wyniki przedstawiamy w postaci tez. Ilustrujemy je wypowiedziami badanych (drukowane kursywą) z wywiadów pogłębionych i grup fokusowych.

1. Ocena państwa PiS jest druzgocąca

Choć PiS posiada wciąż największą bazę zwolenników, to nie może liczyć na ten sam stan posiadania, co w czasie wyborów w 2015 albo 2019 r. Istnieje grupa wyborców PiS, którzy, razem z opozycją i liberalną opinią publiczną, podzielają krytyczne zdanie o działaniach obozu władzy, a mimo to głosują na partię rządzącą ze względu na korzyści, które państwo zapewnia im i ich rodzinom. Ten elektorat popiera PiS warunkowo albo instrumentalnie, krytykując partię Kaczyńskiego za propagandowy charakter mediów publicznych, korupcję polityczną czy sojusz z Kościołem katolickim.

Nasze badania pokazują, że wizerunek państwa pod rządami PiS jest niemal katastrofalny. Negatywne opinie na temat polityki władzy przekładają się na coraz mniejsze zaufanie do państwa i wiarę w jego możliwości. Konsekwencje, długo- i krótkotrwałe, tego procesu ponosić może nie tylko rząd, ale także pozostałe ugrupowania.

Polityka 18.2021 (3310) z dnia 26.04.2021; Polityka. Raport z badań; s. 16
Oryginalny tytuł tekstu: "Socjal już tak nie cieszy"
Reklama