Rabaty na prenumeratę cyfrową Polityki

40% lub 50%

Subskrybuj
Społeczeństwo

Wakacje w smartlandii

Pocovidowe lato dzieci

Rodzice nie przenikają do cyfrowego świata dzieci, nie potrafią zaproponować alternatywy dla wirtualnej rzeczywistości. Rodzice nie przenikają do cyfrowego świata dzieci, nie potrafią zaproponować alternatywy dla wirtualnej rzeczywistości. Marta Frej
Tak demokratycznych wakacji jeszcze nie było, większość dzieci, niezależnie gdzie mieszka i jak bogatych ma rodziców, spędza je w tym samym miejscu – smartfonie. Tam czeka wiele nowych, nieznanych dotąd pułapek.
FOMO (Fear of Missing Out) to lęk młodych przed odłączeniem od społeczności, grupy, wspólnoty. Dzisiaj FOMO dotyczy głównie sfery wirtualnej, nie realnej.Andrzej Bogacz/Forum FOMO (Fear of Missing Out) to lęk młodych przed odłączeniem od społeczności, grupy, wspólnoty. Dzisiaj FOMO dotyczy głównie sfery wirtualnej, nie realnej.

Plaża nad Gopłem. Dziewczęta i chłopcy rzędem, wyłożeni na kocach, głowy zadarte w górę, palce sprawnie suną po ekranach smartfonów. Nastoletni plażowicze milczą. Obojętni na żar z nieba, jezioro mogłoby dla nich nie istnieć. Żaden nie wypuści z dłoni telefonu na dłużej niż trzy sekundy potrzebne do odgonienia komarów. Śmieją się, wkurzają, dziwią, integrują, nie z sobą, tylko ze swoimi telefonami. Wszyscy razem, każdy osobno. Takie scenki można zaobserwować nad morzem, w górach, w Polsce i w zagranicznych kurortach.

Polityka 29.2021 (3321) z dnia 13.07.2021; Temat tygodnia; s. 12
Oryginalny tytuł tekstu: "Wakacje w smartlandii"
Reklama

Czytaj także

Ludzie i style

Polityka przy stole. Symulator kampanii wyborczej i inne planszówki

Kogo znane na co dzień z ekranów i gazet polityczne spory nadal bardziej ekscytują, niż męczą, może sprawdzić swoich sił w ich wersji pudełkowej. Uwaga – wciągają jak prawdziwe.

Michał Klimko
25.11.2021