Rabaty na prenumeratę cyfrową Polityki

40% lub 50%

Subskrybuj
Społeczeństwo

Antyszczepy

Kim są radykalni antyszczepionkowcy

Profil Polskich Żółtych Kamizelek na Facebooku śledzi zaledwie 4,1 tys. osób. Ale to stąd nagrania z protestów wędrują w wirtualny świat, zwiększając oglądalność na zasadzie kuli śnieżnej. Profil Polskich Żółtych Kamizelek na Facebooku śledzi zaledwie 4,1 tys. osób. Ale to stąd nagrania z protestów wędrują w wirtualny świat, zwiększając oglądalność na zasadzie kuli śnieżnej. Marcin Bondarowicz
Najpierw maszerowali i grozili. Teraz blokują i podpalają. Minister zdrowia mówi o „terrorystach”. Radykalni antyszczepionkowcy. Nazywają się różnie: grupa WON, Kamraci, Pancerni, Polskie Żółte Kamizelki. Kto za nimi stoi?
Podpalony mobilny punkt szczepień w Zamościu.Jacek Szydłowski/Forum Podpalony mobilny punkt szczepień w Zamościu.

Mają swoje strony w internecie. Tam skrzykują się na demonstracje lub blokady punktów szczepień. Wrzucają filmy ze swoich akcji. To buduje im zasięgi, przysparza zwolenników. Na swoich profilach udostępniają treści polityków PiS czy Konfederacji, którzy są sceptyczni wobec szczepień.

Sami działacze ruchów antyszczepionkowych, z którymi rozmawiała POLITYKA, szacują, że w całym kraju działa ok. 200 wspierających ich organizacji. Większość powstała w ostatnich miesiącach. Często nie są nigdzie zarejestrowane.

Polityka 33.2021 (3325) z dnia 10.08.2021; Temat tygodnia; s. 16
Oryginalny tytuł tekstu: "Antyszczepy"
Reklama

Czytaj także

Niezbędnik

Arabowie szukają mistrzów

Siła nauki arabskiej w okresie klasycznym to otwartość na zmiany, ale też zwykła ciekawość świata.

Mateusz Wilk
06.05.2014