Społeczeństwo

Nauczyciele odchodzą po cichu. W tym roku w rekordowej liczbie

Pikieta przed biurem PiS, poparcie dla strajkujących nauczycieli Pikieta przed biurem PiS, poparcie dla strajkujących nauczycieli Marcin Stępień / Agencja Gazeta
Rzeczywistą liczbę wakatów będzie można określić pod koniec września. W ubiegłym roku było to 10 tys., w tym może być jeszcze więcej.

Przewijająca się w ostatnich dniach przez media liczba 13 tys. nauczycieli, których brakuje w szkołach, to raczej ostrożny szacunek. Rzeczywista luka może okazać się większa. – Źródłem tych danych są kuratoria, a dokładniej publikowane na ich stronach oferty pracy dla nauczycieli – tłumaczy Marek Pleśniar, dyrektor Ogólnopolskiego Stowarzyszenia Kadry Kierowniczej Oświaty. W mazowieckim kuratorium takich ofert jest aktualnie 3 tys., w śląskim i małopolskim po 1,5 tys., w dolnośląskim 1,25 tys.

Reklama

Czytaj także

Fotoreportaże

Urok małych liczb. Najlepsze polskie apartamentowce

Zamiast balkonów na długość stopy i niedoświetlonych parapetów są szerokie tarasy i wielkie okna, zamiast anonimowości – przestrzenie, które sprzyjają spotkaniom z sąsiadami. Najlepsze polskie apartamentowce mają mało mieszkań, wyjątkową architekturę i położenie. Niestety, kameralne wciąż znaczy rzadkie i ekskluzywne.

Marta Polny
28.09.2021