Osoby czytające wydania polityki

Wiarygodność w czasach niepewności

Wypróbuj za 11,90 zł!

Subskrybuj
Społeczeństwo

Korony Równości: wygrała młodość. „Pogonimy homofobów”

Korony Równości 2021 Korony Równości 2021 mat. pr.
Z rozdania najważniejszych nagród LGBT+ w Polsce zapamiętamy brawurową konferansjerkę Oli Petrus, wzruszające wspomnienie Kim Lee, rozbrajającą Janinę Bąk i… metrykę nagrodzonych; po statuetki sięgnęli głównie milenialsi. „Polityce” tłumaczą, o jaką Polskę walczą.

Zaangażowanie społeczne: Maja Staśko

Ten rok pokazał nam, że feminizm powinien być dla wszystkich i na pewno nie może stawiać ścian. Jakiś czas temu w obrębie ruchu powstał nurt, który domaga się uznania, że kobiety transpłciowe nie są kobietami. To wstrząsające, przemocowe stwierdzenie; kobiecość to przecież nie genitalia czy możliwość zajścia w ciążę! Jesteśmy różne, feminizm bez kobiet transpłciowych, ale też uchodźczyń, osób, które zarabiają najniższą krajową, lokatorek czy matek zostających w domu, zaprzecza samej idei feminizmu. Każda z nas jest ważna i każda zasługuje na wsparcie.

Pozostałe nominacje: aktywistki Elżbieta Podleśna, Anna Prus i Joanna Gzyra-Iskandar oraz sportowczynie Katarzyna Zillmann, Jolanta Ogar-Hill i Aleksandra Jarmolińska

Maja Staśko dla „Polityki” o polskim wymiarze niesprawiedliwości

Równe traktowanie: Ranking Szkół LGBT

Dominik Kuc: – Po samobójstwach nastolatków LGBT+, m.in. Kacpra z Gorczyna, bardzo nas smuciło, że szkoły w naszym mieście, oddalone od siebie o raptem parę ulic, diametralnie różnie podchodzą do tolerancji. Trzy lata temu postanowiliśmy poinformować uczniów, którzy dopiero do nich idą, czy w nowym miejscu będą czuć się bezpiecznie.

Współczesna szkoła się rozjeżdża. W tym roku aż 92 proc. młodych ludzi przyznawało, że zna osoby LGBT+ w swojej placówce, a 76 proc. regularnie widuje w niej tęczowe symbole. To są ogromne liczby! Z drugiej strony system edukacji kompletnie nie przystaje do naszych potrzeb. Tylko 25 proc. młodych ludzi, którzy wzięli udział w naszym badaniu, zadeklarowało, że w sytuacji dyskryminacji mogłaby liczyć na pomoc ze strony nauczycieli i nauczycielek. Nie pomaga minister Czarnek, próbujący ciemiężyć dyrektorki i dyrektorów, zwiększać rolę kuratoriów i zamykać drzwi szkoły organizacjom pozarządowym… ale każda akcja budzi reakcję; w młodym pokoleniu rodzą się właśnie solidarność i opór. Nie poddamy się indoktrynacji.

Pozostałe nominacje: prof. Beata Kowalska i Cezary Nieradko

Czytaj też: „W metryczce stoi co innego”. Transnastolatki walczą o życie

Życie polityczne: Magdalena Biejat (Lewica)

– Bilans tego roku jest słodko-gorzki. Partia rządząca nadal próbuje grać lękiem wobec Innego, a ministrem edukacji został homofob, który – gdy skonfrontować go z dyskryminacją i próbami samobójczymi młodzieży LGBT+ – reaguje w Sejmie śmiechem. Nadzieję widzę w tym, że grupa interparlamentarna zmusiła Unię do reakcji; UE przestaje zajmować się tylko wolnym handlem, a zaczyna także prawami człowieka.

Na poziomie krajowym mamy natomiast więcej gmin przyjmujących uchwały anty-anty-LGBT, a w Sejmie zasiadają dziś osoby, które w poprzedniej kadencji uprawiały politykę na ulicy. Takie, które gdy kogoś biją – nie piszą pism i nie czekają dwóch tygodni na odpowiedź komendanta, jak sugerowała swego czasu marszałek Witek, ale aktywnie korzystają z immunitetu. Jestem przekonana, że dzięki naszej wspólnej pracy niedługo przekroczymy masę krytyczną i pogonimy homofobów. Że będzie normalnie.

Pozostałe nominacje: Integrupa LGBTI w Parlamencie Europejskim oraz Krzysztof Śmiszek

Czytaj też: Bruksela straciła cierpliwość. Rusza procedura ws. stref wolnych od LGBT

Prawo: Szpila, feministyczny kolektyw antyrepresyjny

Marta Puczyńska: – Nagrodzenie w kategorii „prawo” kolektywu anarchistycznego zakrawa na ironię… ale w rzeczywistości Szpila wyrasta z wartości anarchistycznych: oddolnego organizowania się, solidarności i wzajemnej pomocy. Zaczęło się od Tęczowej Nocy, gdy zatrzymano 48 osób, które protestowały przeciw aresztowaniu Margot, a policja rozwiozła je po komendach w Warszawie i poza nią. To były trudne godziny. Nie miałyśmy zaplecza, dopiero poznawałyśmy osoby prawnicze, było mnóstwo emocji, nie przespałyśmy ani chwili… ale ta noc dała nam nadzieję, kontakty i poczucie sprawczości.

Jesteśmy kolektywem antyrepresyjnym, a więc takim, który pomaga osobom represjonowanym przez władzę i służby. Staramy się zagwarantować pomoc osobom zatrzymywanym, tym, które mają rozprawy w sądach – czy to wykroczeniowe, czy karne. Koordynujemy, zapewniamy prawników (większość z nich pracuje pro bono!), a gdy trzeba, zbieramy środki. Jeżeli protestujecie – możecie na nas liczyć.

Pozostałe nominacje: Koło Osób LGBT+ przy ORA w Warszawie oraz Jakub Turski

Czytaj też: Adwokatura LGBT+. „Dość milczenia. Jesteśmy i nie ma się czego bać”

Media: Maja Heban (Noizz.pl)

– Dzisiejsza Polska potrzebuje dziennikarstwa zaangażowanego na równi z dziennikarstwem informacyjnym; w 2021 r. dziennikarka to również wojowniczka i edukatorka. Żyjemy w tak nieprzyjaznym kraju, że pisząc o osobach LGBT+, naprawdę można poczuć misję, zwłaszcza że ludzie potrzebują rzetelnych informacji, które skontrowałyby rządową propagandę. Jeżeli w dodatku jest się blisko społeczności albo po prostu się do niej należy, to taka praca potrafi dać ogromną satysfakcję.

Pozostałe nominacje: Anna Gmiterek-Jabłocka oraz Angelika Pitoń

Czytaj też: LGBT wyjeżdżają z Polski. Normalność zaczyna się tuż za granicą

Ludzie internetu: Janina Bąk (naukowczyni, JaninaDaily)

Najwspanialszą częścią bycia w internecie jest to, że możemy oddawać swoje zasięgi, by mówić o rzeczach ważnych. Chciałabym, żebyśmy wspólnie stworzyli bezpieczną przestrzeń dla wszystkich. Owszem, to odpowiedzialność, bo musimy realnie zarządzać dyskusją, dbać o to, żeby każdy czuł się w niej dobrze i był traktowany z szacunkiem. Ale to zarazem ogromny przywilej.

Lubię myśleć, że każdy i każda z nas jest influencerem, bo przecież wszyscy możemy wykorzystywać swoje platformy do opowiadania się i udostępniania treści, które są dla nas ważne. Nie ma znaczenia, czy na Facebooku masz 30, czy 3000 znajomych; jestem wdzięczna każdemu, kto korzysta ze swojego walla nie po to, aby wrzucić zdjęcia kota z chlebem na głowie, ale żeby powiedzieć coś ważnego.

Pozostałe nominacje: Kasia Gauza oraz Mariusz Kozak

Czytaj też: Influencerzy – autorytety z internetu

Nagroda specjalna: „Replika”

Zastępca redaktora naczelnego Tomasz Piotrowski: – Początkowo „Replika” to było kółko, które wydawało wewnętrzną gazetkę: dla członków fundacji i osób z nią zaprzyjaźnionych. 15 lat temu nie mieliśmy jako społeczność żadnego medium, a Robert Biedroń jeździł z magazynem po klubach. Dziś dysponujemy stałą bazą prenumeratorów (większą niż liczba osób kupująca pojedyncze numery!), ale nadal nie wiem, czy możemy się nazwać klasyczną „redakcją” – pracujemy charytatywnie, piszemy wieczorami. Mimo to można nas kupić w Empiku, Relayu i Inmedio, a część z naszych treści ukazuje się na Onecie. To, że dzisiaj można wejść do sklepu i znaleźć na półce magazyn z osobami z całego spektrum LGBT+, nawet nam się tych 15 lat temu nie śniło!

Czytaj też: John Lennon i LGBT. Tonący Kościół chwyta się brzytwy

Nagroda specjalna: ś.p. Andy Nguyen (Kim Lee), performer drag queen, burleski i boyleski, aktywista:

Fragment przemówienia Dawida Pawliny: – Używając Google Translate, dowiecie się, że „Kim” znaczy „igła”, a „Lee” – „zawietrznik”. Jednak sam Andy mówił, że w lokalnym, wietnamskim narzeczu „Kim Lee” oznacza mały kwiatek agawy. Kwiat, który zakwita tylko raz.

Kim Lee podczas swojej 18-letniej kariery zakwitła zdecydowanie więcej niż jeden raz. Dała tysiące występów, a (...) gdybyście weszli do jej garderoby, zobaczylibyście prawie tysiąc strojów, setkę butów, kilkadziesiąt peruk i niezliczoną liczbę dodatków.

Czytaj też: Impreza u Lulli, najstarszej drag queen w Polsce

Nagroda specjalna: Robert Biedroń (założyciel KPH, lider Wiosny)

Fragment przemówienia Roberta Biedronia: – Ojcom i matkom Kampanii Przeciw Homofobii przyświecało wielkie pragnienie bycia sobą. Chcieliśmy pokazać, że my, osoby LGBT+, istniejemy, choć 20 lat temu byliśmy wymazywani, nie mogliśmy się „obnosić” czy uczestniczyć w normalnym dyskursie. (...) Wierzyliśmy, że inny świat jest możliwy, a konstytucyjny zapis o równości nie może być tylko czczą deklaracją. (...) Wtedy czuliśmy się samotni, ale każdego dnia, tygodnia i roku obserwowaliśmy, jak KPH rośnie w siłę. (...) Dziś nie idziemy sami. Dziś idą z nami miliony.

Czytaj też: Jacek Dehnel emigruje z Polski

Więcej na ten temat
Reklama

Czytaj także

null
Społeczeństwo

Łomot, wrzaski i deskorolkowcy. Czasem pijani. Hałas może zrujnować życie

Hałas z plenerowych obiektów sportowych może zrujnować życie ludzi mieszkających obok. Sprawom sądowym, kończącym się likwidacją boiska czy skateparku, mogłaby zapobiec wcześniejsza analiza akustyczna planowanych inwestycji.

Agnieszka Kantaruk
23.04.2024
Reklama

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną