Miej własną politykę.

Pierwszy miesiąc prenumeraty tylko 9,90 zł!

Subskrybuj
Społeczeństwo

Znikające kozetki

Znikające kozetki. Dlaczego psycholog nie pracuje w zawodzie?

Dyrektorzy przychodni nie rwą się do tworzenia psychologicznych etatów, bo szybciej „wyrabia się” punkty w kontraktach z NFZ przez recepty i wizyty lekarskie. Dyrektorzy przychodni nie rwą się do tworzenia psychologicznych etatów, bo szybciej „wyrabia się” punkty w kontraktach z NFZ przez recepty i wizyty lekarskie. Iza Kucharska
Rok w rok polskie uczelnie opuszcza, według ostrożnych szacunków, około pięciu tysięcy magistrów psychologii. Mimo to miesiącami trzeba czekać na pomoc specjalistów. Dlaczego ich brakuje?
Katarzyna Sarnicka: „Zależy nam, aby uregulować dostęp do zawodu. Obecna sytuacja, w której na rynku prywatnym właściwie każdy może otworzyć gabinet, prowadzić psychoterapię bez superwizji, a klientowi trudno się zorientować, z kim ma do czynienia, szkodzi i społeczeństwu, i środowisku”. ForumGwiazd/Forum Katarzyna Sarnicka: „Zależy nam, aby uregulować dostęp do zawodu. Obecna sytuacja, w której na rynku prywatnym właściwie każdy może otworzyć gabinet, prowadzić psychoterapię bez superwizji, a klientowi trudno się zorientować, z kim ma do czynienia, szkodzi i społeczeństwu, i środowisku”.

Najgorzej jest rozsypać się w dużym mieście. Zwalniają cię z pracy, rzuca mąż albo żona, ktoś ci umarł, nie masz kasy. Czujesz, że tracisz grunt. Chcesz zwrócić się po wsparcie do fachowca.

Poradnia Zdrowia Psychicznego SPZLO, warszawska Ochota: – Dzień dobry, chciałabym zapisać się do psychologa w ramach NFZ. – Niestety, zapisy są wstrzymane. Może w listopadzie pojawią się terminy. Ale nie wiem, na kiedy. Mamy niezrealizowane zgłoszenia jeszcze z 2020 r. – przekazuje pracowniczka rejestracji.

Polityka 41.2021 (3333) z dnia 05.10.2021; Społeczeństwo; s. 31
Oryginalny tytuł tekstu: "Znikające kozetki"
Reklama
Ilustracja. Osoby czytające Politykę na różnych nośnikach.

Dołącz do nas!

Będziesz mógł czytać wszystkie teksty autorów „Polityki”.

Subskrybuję

Jesteś już prenumeratorem?