Polityka. Dajemy pełny obraz.

Czytaj, słuchaj, odkrywaj świat!

Subskrybuj
Społeczeństwo

Populistyczny walec rozjeżdża ciało 30-letniej polskiej demokracji

Prezeska TK Julia Przyłębska Prezeska TK Julia Przyłębska
Jesteśmy dziś potwornie smutni. Jesteśmy też nieludzko zmęczeni. Kto może, szykuje dzieci do emigracji. Kto nie ma dzieci, a ma jakieś pomysły i środki, sam często myśli o wyjeździe. Bo co innego robić – zostać i walczyć? Ale z czym, z kim?
Protest pod budynkiem Trybunału KonstytucyjnegoJacek Marczewski/Agencja Gazeta Protest pod budynkiem Trybunału Konstytucyjnego

Właśnie wybierałam się do Teatru Powszechnego na premierę „Twarzą w twarz” Mai Kleczewskiej, kiedy zatrzymał mnie dobiegający z radia głos sędzi Julii Przyłębskiej, prezeski sfalandyzowanego Trybunału Konstytucyjnego. „Odkrycie towarzyskie” prezesa PiS, najwyraźniej oderwawszy się na chwil parę od dyskusji przy mielonych z buraczkami, ale z głową jak zawsze pełną „Bycia i czasu” Heideggera, odczytywało orzeczenie swego Trybunału w sprawie rzekomej wyższości prawa krajowego nad wspólnym prawem Unii Europejskiej.

Reklama

Czytaj także

Kultura

Katarzyna Nosowska dla „Polityki”: Jestem moim planem na życie

Dziś w stosunku do artystów jest coś chłodnego – mówi Katarzyna Nosowska, tegoroczna laureatka towarzyszącej Paszportom POLITYKI nagrody specjalnej Kreator Kultury.

Bartek Chaciński
20.01.2022