Miej własną politykę.

Pierwszy miesiąc prenumeraty tylko 9,90 zł!

Subskrybuj
Społeczeństwo

Czy biskupi narazili się właśnie władzy PiS?

Konferencja prasowa po zebraniu plenarnym Konferencji Episkopatu Polski. 19 listopada 2021 r. Konferencja prasowa po zebraniu plenarnym Konferencji Episkopatu Polski. 19 listopada 2021 r. Grzegorz Skowronek / Agencja Gazeta
Oni mogą co najwyżej przegrać wybory i stracić władzę. My będziemy tracić ludzi wierzących, którzy nie wybaczą nam obojętności – mówi jeden z obserwatorów zebrania polskiego episkopatu.

Dwudniowe posiedzenie Konferencji Episkopatu Polski zakończyło się powołaniem nowych członków i przewodniczących komisji KEP – m.in. w miejsce ukaranych ostatnio biskupów. Ale kluczowa politycznie wydaje się decyzja o finansowaniu działań Caritas Polska na granicy polsko-białoruskiej i pomocy tym, którzy po jej przekroczeniu pozostaną w Polsce.

Czytaj też: Kościół w sprawie uchodźców nie mówi jednym głosem

Taca na Caritas

390. zebranie plenarne KEP nie przyniosło rewolucji, choć podjęto działania istotne dla polityki Zjednoczonej Prawicy. W najbliższą niedzielę, gdy w Kościele katolickim obchodzi się święto Ofiarowania Najświętszej Marii Panny, zebrane z tacy pieniądze zasilą konto Caritas Polska. Episkopat cel zbiórki – pomoc dla ludzi ukrywających się w lasach na granicy i dla tych, którzy po otrzymaniu statusu uchodźcy zdecydują się zostać w Polsce – ogłosił ustami abp. Stanisława Gądeckiego, metropolity poznańskiego, już kilka tygodni temu. Reakcja zarówno prawicowych polityków, jak i wspierających ich publicystów była jednoznaczna: ani złotówki.

A jednak biskupi się nie cofnęli. A bp Zadarko wprost powiedział, że dla chrześcijanina, a więc i polskiego katolika, nie istnieje wybór „humanitaryzm albo granica”, bo jedno nie wyklucza drugiego. Przyznam, że poczułem ulgę, i mam nadzieję, że Kościół jednak jest w stanie mówić głosem odrębnym od militarystycznego pohukiwania partii rządzącej. Oni mogą co najwyżej przegrać wybory i stracić władzę. My będziemy tracić ludzi wierzących, którzy nie wybaczą nam obojętności – mówi jeden z obserwatorów plenum, zastrzegając anonimowość.

Czytaj też: Pusty Kościół. Dlaczego przeżywa tak głęboki kryzys?

W pomaganiu nie ma konkurencji

Równie znaczący okazał się apel prezydenta Warszawy i przedstawicieli religii ws. uchodźców na granicy. Spośród duchownych katolickich podpisał go abp Kazimierz Nycz, metropolita archidiecezji warszawskiej. Nie ma podpisu ordynariusza diecezji warszawsko-praskiej bp. Romualda Kamińskiego, ale ksiądz stąd Marek Iżycki – dyrektor Caritas Polska – na konferencji prasowej podsumowującej dwudniowe obrady KEP poinformował, że w związku z kryzysem humanitarnym uruchomiono dwa Namioty Nadziei i kilka magazynów, w których zebrano najbardziej potrzebne rzeczy.

Mogą je pobrać zarówno migranci, jak i mieszkańcy, którzy ich spotkają, czy służby i straż graniczna. To paczki z podstawowymi rzeczami, które mogą uratować życie: wodą, jedzeniem, lekami. Kluczowa jednak wydaje się deklaracja wygłoszona publicznie przez ks. Iżyckiego, który podkreślił, że w pomaganiu nie ma konkurencji – wszystkie NGO-sy i ludzie dobrej woli są zaproszeni do współpracy.

Sierakowski: Rząd robi wszystko, by ten kryzys skończył się źle

PiS przyciśnie Kościół za karę?

W dniu rozpoczęcia dwudniowego posiedzenia KEP, w czasie którego m.in. omówiono wizytę ad limina u papieża Franciszka, rozpoczęty w październiku synod, który w ciągu dwóch lat ma wypracować nowy model Kościoła (nowością jest aktywne włączenie się w jego prace świeckich), rozmawiano też o nowelizacji dokumentów dotyczących przeciwdziałania pedofilii w Kościele.

Jak dotąd ci, którzy oczekiwali od biskupów zdecydowanych działań, mogą się czuć rozczarowani. Bp Damian Bryl, nowy ordynariusz w Kaliszu, odmówił sądowi wydania teczki personalnej ks. Arkadiusza H., skazanego na trzy lata więzienia za wykorzystywanie dwóch braci. Ofiary walczą w sądzie o zadośćuczynienie – domagają się miliona złotych odszkodowania. Stąd też wezwanie sądu do kurii kaliskiej o przekazanie akt duchownego, którego przełożonym był zmarły niedawno były biskup tej diecezji Edward Janiak, ukarany za ukrywanie księży pedofilów.

„Wezwanie do dostarczenia dokumentów wykracza poza dotychczasową praktykę kontaktów z władzami świeckimi” – napisali przedstawiciele kaliskiej kurii do sądu. Współpracy odmówiła też nuncjatura, odsyłając sąd do proceduralnych działań i kierowania pism poprzez Ministerstwo Spraw Zagranicznych.

Znacznie bardziej brzemienna w skutki jest sprawa dotycząca abp. Gądeckiego – metropolita poznański do niedzieli miał czas na przekazanie do sądu akt księdza oskarżonego o zgwałcenie ministranta. W drugim dniu posiedzenia KEP do sądu dotarło pismo z kurii, w którym poinformowano, że nie posiada ona dokumentów dotyczących kościelnego postępowania w tej sprawie, bo przekazała je do Watykanu do Kongregacji Nauki Wiary, prowadzącej własne postępowanie wyjaśniające.

Czy to oznacza przeszukanie w poznańskiej kurii? I czy postawa biskupów wobec kryzysu na polsko-białoruskiej granicy zostanie ukarana przez rząd „dociśnięciem” spraw dotyczących pedofilii w Kościele? – Zobaczymy. Biskupi też mają swoje narzędzia nacisku i doskonale wiedzą, że politycy istnieją dzięki wyborcom. A rząd prawicy chyba wie, że większość tych, którzy na niego głosują, jednak chodzi na msze i słucha swojego księdza nie tylko w kwestii wiary czy podczas spowiedzi – mówi jeden z uczestników obrad na Jasnej Górze.

Czytaj też: Roczne dziecko zmarło na granicy. Nie ma nikogo bardziej bezbronnego

Ukarani biskupi i zmiany w episkopacie

Podczas 390. zebrania plenarnego wybrano też nowych członków różnych gremiów episkopatu. Powołano m.in. przewodniczącego Komisji ds. Misji oraz szefa Zespołu ds. Nowej Ewangelizacji. Został nim, w miejsce abp. Grzegorza Rysia pełniącego tę funkcję dwie kadencje, bp Artur Ważny, biskup pomocniczy tarnowski. Nowym przewodniczącym Komisji ds. Misji w miejsce bp. Jerzego Mazura (był nim dwie kadencje) został biskup kielecki Jan Piotrowski. Z kolei nowym przewodniczącym Rady ds. Duszpasterstwa Młodzieży został bp Grzegorz Suchodolski w miejsce bp. Marka Solarczyka. Z Rad ds. Społecznych odwołano ukaranego niedawno bp. Jana Tyrawę, a z Zespołu Biskupów ds. Duszpasterskiej Troski o Radio Maryja – abp. Mariana Gołębiewskiego.

Czytaj też: Niekomunia, odfajkowane bierzmowanie. Kościół płaci za błędy

Więcej na ten temat
Reklama

Czytaj także

Historia

Sto lat, szmat czasu. Górnego Śląska trudny powrót do domu

Śląsk przechodził przez wieki z rąk do rąk. Dziwny, z niebem niegdyś zasnutym dymami, dziś bujny zielenią. Słyszał różne mowy – czeską, niemiecką, włoską, angielską, francuską, polską. Sam gada swoim językiem, który nie ma prawa głosu, choć uparcie się o ten głos upomina.

Jan Dziadul
25.06.2022
Reklama

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną