Prenumerata na trudne czasy.

6 miesięcy za 99 zł.

Subskrybuj
Społeczeństwo

Telefon do przyjaciela

Co się stało z przyjaźnią

Nawet polityka tak silnie nie przetransformowała przyjaźni jak telefon komórkowy, esemes, mail, no i oczywiście społeczności sieciowe. Nawet polityka tak silnie nie przetransformowała przyjaźni jak telefon komórkowy, esemes, mail, no i oczywiście społeczności sieciowe. Adela Podgórska
W życiu społecznym zachodzi właśnie bezprecedensowa i bardzo ryzykowna zmiana. Parcieje, traci na znaczeniu, jeśli wręcz nie zanika, jedna z najważniejszych więzi łączących człowieka z drugim człowiekiem: przyjaźń. Covid? Nie tylko.
Nikt jeszcze nie zbadał, ile w ostatnich latach bliskich relacji bezpowrotnie zamarło czy zamieniło się w niechęć i wrogość.Adela Podgórska Nikt jeszcze nie zbadał, ile w ostatnich latach bliskich relacji bezpowrotnie zamarło czy zamieniło się w niechęć i wrogość.

Jeśli przyjrzeć się regularnym sondażom CBOS, to można w nich znaleźć tak jaskrawe, że aż przerażające potwierdzenie, w jakim tempie kruszy się i sypie coś, co od starożytności wydawało się trwałym i oczywistym społecznym spoiwem. Gdy w styczniu 2019 r. pytano Polaków, co jest najważniejsze w ich życiu, pierwsza piątka wskazań wyglądała tak: rodzina, zdrowie, spokój, PRZYJACIELE (45 proc. respondentów), szacunek innych ludzi. To samo pytanie niespełna dwa lata później – pod koniec 2020 r.

Polityka 52.2021 (3344) z dnia 20.12.2021; Społeczeństwo; s. 42
Oryginalny tytuł tekstu: "Telefon do przyjaciela"
Reklama
Ilustracja. Osoby czytające Politykę na różnych nośnikach.

Dołącz do nas!

Będziesz mógł czytać wszystkie teksty autorów „Polityki”.

Subskrybuję

Jesteś już prenumeratorem?

Zaloguj się >