Osoby czytające wydania polityki

Wiarygodność w czasach niepewności

Wypróbuj za 11,90 zł!

Subskrybuj
Społeczeństwo

Sejm przyjął lex TVN. Losy ustawy są w rękach Andrzeja Dudy

Jarosław Kaczyński w Sejmie, 17 grudnia 2021 r. Jarosław Kaczyński w Sejmie, 17 grudnia 2021 r. Sławomir Kamiński / Agencja Gazeta
Sejm odrzucił weto Senatu w sprawie lex TVN. Za przyjęciem ustawy zagłosowało 225 posłów PiS, trzech posłów Kukiz'15 oraz Łukasz Mejza. Wstrzymało się 10 posłów Konfederacji i jeden poseł niezrzeszony.

Sejmowa komisja kultury i środków przekazu niespodziewanie zajęła się w piątek 17 grudnia uchwałą Senatu w sprawie ustawy o zmianie ustawy o radiofonii i telewizji, czyli tzw. lex TVN. Posłowie opozycji o zmianie w planie posiedzenia dowiedzieli się kilkanaście minut przed jego rozpoczęciem.

Po zakończeniu krótkiego posiedzenia komisji kultury i środków przekazów ustawa trafiła pod głosowanie na posiedzeniu plenarnym. Za przyjęciem ustawy zagłosowało 225 posłów PiS, trzech posłów Kukiz ′15 oraz Łukasz Mejza. Wstrzymało się dziesięciu posłów Konfederacji i jeden poseł niezrzeszony. Odrzucenie senackiego weta przez Sejm oznacza, że lex TVN trafi teraz do prezydenta Andrzeja Dudy.

Senat w całości odrzucił nowelizację 9 września – wśród 53 senatorów, którzy byli za taką decyzją, znalazł się jeden przedstawiciel PiS, a trzech polityków tej partii wstrzymało się od głosu.

USA: Jesteśmy skrajnie rozczarowani

„Stany Zjednoczone są skrajnie rozczarowane przyjęciem ustawy medialnej przez Sejm RP. Oczekujemy, że prezydent Duda będzie działać zgodnie z wcześniejszymi deklaracjami, aby wykorzystać swoje przywództwo do ochrony wolności słowa i działalności gospodarczej” – napisał na Twitterze Bix Aliu, chargé d′affaires ambasady USA, który jest obecnie najwyższym rangą amerykańskim dyplomatą w Polsce.

Lex TVN. Art. 35

Nowelizacja całkowicie zmienia zasady przyznawania koncesji na nadawanie dla mediów z udziałem kapitału spoza Europejskiego Obszaru Gospodarczego. Emocje budzi zwłaszcza art. 35 ustawy dotyczący kapitału zagranicznego. Teraz prawo pozwala udzielać koncesji tym podmiotom, które mają siedzibę lub stały adres zamieszkania w krajach należących do EOG. TVN SA w tych przepisach się mieści – spółka Polish Television Holding BV amerykańskiego koncernu Discovery Inc. nawiguje z Holandii i ma przyznaną sporą autonomię. Od maja wiadomo, że Discovery połączy się wkrótce z należącą do AT&T firmą WarnerMedia i stanie się jeszcze większym medialnym konglomeratem. Większość akcji (71 proc.) ma należeć do AT&T, które poza tym miałoby otrzymać 43 mld dol. w gotówce, w formie obligacji i pomniejszenia długu WarnerMedia. Transakcja dokona się najpewniej w ciągu roku.

Koncesja dla TVN24 wygasła 26 września. Kilka dni wcześniej Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji w uchwale zdecydowała się ją przedłużyć, choć stacja zabezpieczyła się na wypadek jej nieprzedłużenia i uzyskała koncesję holenderską. „Duży” TVN ma zaś koncesję do kwietnia 2024 r.

Czytaj też: Reasumpcja bez granic, bo media mają być „nasze”

Więcej na ten temat
Reklama

Czytaj także

null
O Polityce

Dzieje polskiej wsi. Zamów już dziś najnowszy Pomocnik Historyczny „Polityki”

Już 24 kwietnia trafi do sprzedaży najnowszy Pomocnik Historyczny „Dzieje polskiej wsi”.

Redakcja
16.04.2024
Reklama

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną