Miej własną politykę.

Pierwszy miesiąc prenumeraty tylko 9,90 zł!

Subskrybuj
Społeczeństwo

Wirus głupoty

Wirus głupoty. Przez dwa lata pandemii pękły złudzenia o nas samych

Różnica postaw wobec pandemii bierze się stąd, że starzy stoją przed zagrożeniem dla ich życia, młodzi – dla stylu życia. Różnica postaw wobec pandemii bierze się stąd, że starzy stoją przed zagrożeniem dla ich życia, młodzi – dla stylu życia. Barek Kiełbowicz
Mijają dokładnie dwa lata (11 lutego), odkąd do światowego rejestru chorób zakaźnych wpisano nową: Covid-19. W tym czasie zdążyliśmy się już przekonać, że bardziej zabójcze niż sam wirus są ludzka głupota, egoizm, przesądy.
Ryzyko śmierci dotyczy głównie osób starych, schorowanych, ale umierają również całkiem młodzi i dotychczas modelowo zdrowi.Adam Chełstowski/Forum Ryzyko śmierci dotyczy głównie osób starych, schorowanych, ale umierają również całkiem młodzi i dotychczas modelowo zdrowi.

W ponaddwuletniej pandemii pękły złudzenia, że człowiek jest „z natury” racjonalny, empatyczny, dalekowzroczny. Że społeczeństwo – rozumiane jako wspólnota państwowa – jest lojalne wobec umów społecznych, jakimi są prawo, nakaz solidarności, uniwersalne kanony etyczne. Że świat tak poniewierany w swej historii przez klęski i kataklizmy tym razem potrafi się wznieść ponad narodowe i lokalne egoizmy. Guzik! Człowiek przegrywa sam ze sobą.

Znane prawidła psychologiczne i psychospołeczne działają na opak, ze skutkiem przeciwnym do spodziewanego.

Polityka 7.2022 (3350) z dnia 08.02.2022; Społeczeństwo; s. 30
Oryginalny tytuł tekstu: "Wirus głupoty"
Reklama
Ilustracja. Osoby czytające Politykę na różnych nośnikach.

Dołącz do nas!

Będziesz mógł czytać wszystkie teksty autorów „Polityki”.

Subskrybuję

Jesteś już prenumeratorem?

Zaloguj się >