Prenumerata na trudne czasy.

6 miesięcy za 99 zł.

Subskrybuj
Społeczeństwo

Pandemiczne zmartwychwstanie

Pandemiczne zmartwychwstanie. Jakoś nie widać masowego PTSD

Chorowali i umierali głównie starsi, ale covid wcale nie omijał szerokim łukiem ludzi młodych i – wydawałoby się – w pełni sił. Chorowali i umierali głównie starsi, ale covid wcale nie omijał szerokim łukiem ludzi młodych i – wydawałoby się – w pełni sił. Mirosław Gryń / Polityka
Pocovidowy remanent jest utrudniony przez nowy kataklizm w Ukrainie. Ale nie sposób odsunąć w niepamięć z górą dwuletnie doświadczenie społeczne, bo z pewnością zapisze się ono jako znaczący epizod historyczny. Dotykający bezpośrednio wielu z nas.
Dane z 31 marca 2022 r.: odsetek Polaków zaszczepionych co najmniej jedną dawką wynosi 58,89 proc. W pełni zaszczepieni stanowią 51,19 proc. społeczeństwa. Na fot. pusty punkt szczepień w Warszawie.Włodzimierz Wasyluk/Forum Dane z 31 marca 2022 r.: odsetek Polaków zaszczepionych co najmniej jedną dawką wynosi 58,89 proc. W pełni zaszczepieni stanowią 51,19 proc. społeczeństwa. Na fot. pusty punkt szczepień w Warszawie.

Covid, przedcovidowy, pocovidowy. Koronawirus. Koronasceptycy. Pandemia. Kwarantanna. Izolacja. Lockdown. Ograniczenia, restrykcje. Wielochorobowość, skąpoobjawowość, grupa ryzyka. Wyszczepienie, mRNA. Respirator (afera respiratorowa), maseczka (afera maseczkowa). Pulsoksymetr. Wymaz. Nosogardziel...

Gąbczastość i giętkość potocznej polszczyzny jest jednym z tych zadziwiających zjawisk psychospołecznych, które od stycznia 2020 r. naznaczały naszą rzeczywistość. Słowa zapożyczone z angielszczyzny – szybko oswojone z polską gramatyką (np.

Polityka 16.2022 (3359) z dnia 12.04.2022; Społeczeństwo; s. 32
Oryginalny tytuł tekstu: "Pandemiczne zmartwychwstanie"
Reklama
Ilustracja. Osoby czytające Politykę na różnych nośnikach.

Dołącz do nas!

Będziesz mógł czytać wszystkie teksty autorów „Polityki”.

Subskrybuję

Jesteś już prenumeratorem?

Zaloguj się >