Rabat na prenumeratę cyfrową Polityki

kup taniej do 50%

Subskrybuj
Społeczeństwo

Palta co chceta

Palta co chceta! Czyli jak prawica kręci na temat zmian klimatu

„Wojna powinna przyspieszyć naszą transformację energetyczną, bo pokazała, czym się kończy uzależnienie od paliw kopalnych. Ale narracja, że powinno nas to zmobilizować, bo to jakaś szansa, jest w mediach nieobecna”. „Wojna powinna przyspieszyć naszą transformację energetyczną, bo pokazała, czym się kończy uzależnienie od paliw kopalnych. Ale narracja, że powinno nas to zmobilizować, bo to jakaś szansa, jest w mediach nieobecna”. Beata Zawrzel / Reporter
Rozmowa z dr Pauliną Sobiesiak-Penszko z Instytutu Spraw Publicznych o tym, kto i w jaki sposób manipuluje informacjami o zagrożeniach związanych ze zmianami klimatycznymi.
Dr Paulina Sobiesiak-PenszkoLeszek Zych/Polityka Dr Paulina Sobiesiak-Penszko

JOANNA PODGÓRSKA: – „Szaleńcy spod szyldu agend klimatycznych” – co to za dziwaczne sformułowanie, które stało się tytułem raportu?
DR PAULINA SOBIESIAK-PENSZKO: – To cytat z prawicowego portalu dorzeczy.pl, na jaki natrafiłyśmy wraz ze współautorką raportu Małgorzatą Kopką-Piątek podczas pisania o polityce klimatycznej Unii Europejskiej. Takim językiem mówią o klimacie prasa i portale prawicowe.

Co zaskakujące, z raportu wynika, że tą tematyką częściej zajmują się media prawicowe niż lewicowe.

Polityka 39.2022 (3382) z dnia 20.09.2022; Społeczeństwo; s. 36
Oryginalny tytuł tekstu: "Palta co chceta"
Reklama