Społeczeństwo

Milczenie psa

Pies jest najlepszym przyjacielem człowieka – o tym zdaje się wiedzieć spora część ludzkości.

Często dowiadujemy się, że pies uratował człowieka. Ostatnio na przykład zaginioną trzyletnią Kasię z Ćmielowa (woj. świętokrzyskie) całą noc grzała ciepłem swojego ciała suka sąsiadów Lora, ratując dziewczynce życie. Lora okazała się skuteczniejsza od ponad setki policjantów, strażaków i załogi śmigłowca wyposażonego w kamerę termowizyjną.

Jednak o wyższości psa nad człowiekiem – tu badacze są na ogół zgodni – najdobitniej świadczy fakt, że psy nie mówią ludzkim głosem. Nawet w Wigilię. Milczenie psa jest wynikiem jego wielkiej mądrości. No, bo wyobraźmy sobie, że któryś z piesków wyłamuje się z ogólnogatunkowej zmowy milczenia i zaczyna mówić ludzkim głosem. Natychmiast zaczęłoby się wypytywanie: co żona robiła, gdy męża nie było w domu? Czy dzieci odrobiły lekcje, a jeśli nie, to dlaczego? W wielu domach pies musiałby utwierdzać domowników w przekonaniu, że jest źle (albo dobrze), wypowiadać się na temat bieżącej polityki rządu, narzekać na służbę zdrowia itp. W jeszcze innych zmuszano by go, żeby wiedział, z kim aktualnie chodzi skandalistka Doda, jakim samochodem jeździ elegancki Tomasz Kammel i co plastycznie dała sobie upiększyć któraś z gwiazd.

Z czasem co bardziej wygadane czworonogi zapraszano by do dyskusji radiowych i telewizyjnych. Tam pies mógłby dać się ponieść i na przykład pogryźć oponenta – człowieka. Gdyby przegryzł mu gardło, byłby to niekwestionowany sukces autorów programu i stacji telewizyjnej powtarzany wiele razy, przez wiele tygodni, a może i miesięcy. Na szczęście jednak, w myśl zasady „Psy wszystkich krajów łączcie się w milczeniu”, nie mówią one ludzkim głosem. To od nich część ludzkości nauczyła się, że mowa jest srebrem, złotem zaś milczenie.

Reklama

Czytaj także

Społeczeństwo

Olimpiada inna niż wszystkie

Potwierdza się reguła: drugi tydzień olimpijskiej rywalizacji jest dla Polaków bardziej udany niż pierwszy. Ale wiele wskazuje na to, że do niedużej średniej jedenastu medali z poprzednich igrzysk tym razem nie dociągniemy.

Marcin Piątek
03.08.2021
Reklama

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną