Piszemy o wszystkim, co ważne

Codziennie coś nowego. Bądź w centrum wydarzeń.

Subskrybuj
Społeczeństwo

Kacza Rospuda

Myśliwi polujący obecnie na kaczki są kłusownikami

Fot. HVargas, Flickr, CC by SA Fot. HVargas, Flickr, CC by SA
15 sierpnia ruszył sezon polowań na kaczki. Żądni wrażeń myśliwi skrzętnie wykorzystali pogodny weekend i tłumie wylegli w teren, kanonady zabrzmiały nad stawami, jeziorami i rzekami w całej Polsce.

Sęk w tym, że w świetle unijnego prawa strzelanie do kaczek jest teraz nielegalne, a sezon rozpoczyna się za wcześnie. Dlaczego? Bo rozporządzenie ministra środowiska wyznaczające początek polowań na 15 sierpnia jest sprzeczne z prawem Unii Europejskiej. Tak zwana dyrektywa ptasia zakazuje bowiem polowań w okresie ptasich lęgów. Natomiast ornitolodzy alarmują, że polskie kaczki w najlepsze wychowują jeszcze pisklęta, młode mają także łabędzie i perkozy, a gdzieniegdzie rybitwy dopiero zabierają się za wysiadywanie jaj. Oznacza to, że podczas polowań na ptaki łowne, także całe ptasie rodziny z gatunków objętych ochroną są płoszone zarówno strzałami z broni palnej, jak i przez psy myśliwskie, które z wody aportują zabite ptaki. 

 

A ministerstwo środowiska udaje, że problemu nie ma i nie widzi konieczności majstrowania przy terminach polowań. W nadesłanym do "Polityki" stanowisku twierdzi także, że to "anomalie pogodowe powodują zmiany okresów lęgowych niektórych gatunków ptaków", co "nie może być bezpośrednią przyczyną doraźnych zmian przepisów prawnych, nie poprzedzonych analizami naukowymi". Nie trzeba jednak sporządzać wielkich traktatów ornitologicznych, by zorientować się, że postępująca od lat ocieplenie klimatu ułatwia wielu ptakom odchowanie młodych bardzo późno, nawet we wrześniu.

Stąd propozycja towarzystwa ochrony przyrody "Salamandra", by przesunąć inaugurację kaczego sezonu łowieckiego o przynajmniej miesiąc. Jeśli minister nie posłucha przyrodników i nie zmieni zdania dobrowolnie, może go do tego zachęcić Komisja Europejska. Niedawna awantura wokół doliny Rospudy udowodniła, że Komisja ma w sprawach ochrony przyrody wyjątkowo dużo do powiedzenia. Jeśli również w przypadku polowań na kaczki nie będzie pobłażliwa i uzna, że polskie przepisy łowieckie łamią unijne prawo, może skierować skargę do Europejskiego Trybunału Sprawiedliwości. I zapewne z Polską wygra. Czy więc czeka nas kacza Rospuda?  

 

Więcej na ten temat
Reklama

Czytaj także

Społeczeństwo

Diagnoza: borelioza. Ale czy na pewno?

W Polsce mnożą się fałszywe rozpoznania boreliozy. Oraz medycy, rzekomi specjaliści od tej choroby. A także rzekomi chorzy, spanikowani, że padli ofiarą kleszcza.

Paweł Walewski
07.11.2017
Reklama

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną