Sport

Polska – Ukraina przed Euro 2024. Niezła gra, dobry wynik

Polska – Ukraina 3:1. Towarzyski mecz przed Euro 2024. Nicola Zalewski i strzelec jednej z bramek Piotr Zieliński. 7 czerwca 2024 r. Polska – Ukraina 3:1. Towarzyski mecz przed Euro 2024. Nicola Zalewski i strzelec jednej z bramek Piotr Zieliński. 7 czerwca 2024 r. Kuba Atys / Agencja Wyborcza.pl
Polska reprezentacja piłkarska pokonała Ukrainę w przedostatnim sprawdzianie przed wyjazdem na mistrzostwa Europy 3:1. Niestety, poważny uraz skreślił z kadry Arkadiusza Milika.

Zaczęło się właśnie od wielkiego pecha Arkadiusza Milika, który miał przekonać do siebie selekcjonera. Przy próbie odbioru piłki nie wytrzymało kolano. Od razu było widać, że to poważna sprawa, bardzo prawdopodobne, że kolejny raz nasz napastnik z powodu kontuzji nie zobaczy mistrzostw z bliska. To stworzyło szansę na debiut młodziutkiego Kacpra Urbańskiego z włoskiej Bologny.

Gwiazdy na Narodowym

W kolejnych minutach było już znacznie optymistyczniej. Najpierw w 11. min po rzucie rożnym i zamieszaniu w ukraińskim polu karnym Sebastian Walukiewicz z najbliższej odległości wepchnął piłkę do bramki. Pięć minut później Piotr Zieliński kopnął niezbyt silnie, ale dokładnie. Pomogli jeszcze dziwnie bezradni ukraińscy obrońcy i niezdecydowany bramkarz. Po kilkunastu minutach 2:0.

I to nie był koniec dobrych wiadomości. Po pół godziny gry z rzutu rożnego piłkę wybijał Michał Skóraś. Przed bramką gości najwyżej wyskoczył Taras Romanczuk i głową strzelił nie do obrony. Dla gracza Jagiellonii to była szczególna chwila, bo przecież pochodzi z Ukrainy. Jeszcze przed przerwą pokazał co potrafi z kolei najlepszy strzelec ligi hiszpańskiej – Artem Dovbyk (pokonał w walce o Trofeo Pichichi Roberta Lewandowskiego). Po prostej akcji huknął z dystansu i Łukasz Skorupski nie miał nic do powiedzenia. Po 45 min było więc 3:1.

Po godzinie trener Michał Probierz zmienił czwórkę swoich podopiecznych. Na boisku pojawił się m.in. Lewandowski i kolejny debiutant Jakub Kałuziński. Wśród schodzących był utykający Romanczuk.

Goście, zwłaszcza po zmianach zarządzonych przez trenera Serhija Rebrowa (weszli m.in. Zinczenko i Mudryk – gwiazdy angielskiej Premiership), wcale nie pogodzili się z porażką. Na szczęście bez efektu.

Teraz Turcja

Cieszy wynik piątkowego meczu. Ale bez względu na rezultat to i tak najprzyjemniejsze dni dla kadry, a szczególnie jej kibiców. Przed piątkowym sparringiem denerwowali się tylko ci piłkarze, którzy czuli, że ich wyjazd jest niepewny. Probierz do północy musiał wysłać listę krótszą o trzy nazwiska od tej, którą poznaliśmy wcześniej. Po kontuzjach Milika i chyba Romanczuka dylemat dotyczył być może już tylko jednej osoby.

Nie warto wyciągać żadnych daleko idących wniosków z 90 min w piątek na Stadionie Narodowym. Polacy dzięki golom na początku grali na luzie, szczególnie widać to było w ofensywie. W obronie przydałaby się znacznie większa pewność, ale na szczęście Skorupski był mocnym punktem drużyny. Debiutant Kacper Urbański zebrał sporo pochwał, choć raczej za brak kompleksów i waleczność niż efekty.

Wojna nie przerwała futbolowych rozgrywek. Sportowcy, a szczególnie piłkarze są, co do zasady, chronieni przed służbą wojskową, co nie wszystkim się podoba, ale z drugiej strony możliwość emocjonowania się meczami ligowymi daje Ukraińcom namiastkę normalności. Także w takiej Hiszpanii czy Anglii z dużym powodzeniem występuje więcej Ukraińców. To doświadczenie międzynarodowe na pewno sprzyja reprezentacji prowadzonej od roku przez Rebrowa.

Plan na kolejne dni jest następujący. W poniedziałek po przeciwnej stronie boiska na Stadionie Narodowym staną Turcy. Na następny dzień zaplanowany jest lot do Hanoweru, gdzie będzie baza Polaków. W przyszłą niedzielę, 16 czerwca, w Hamburgu – pierwszy grupowy mecz z Holandią.

Więcej na ten temat
Reklama

Czytaj także

null
Nauka

Czy istnieją miasta idealne? Nowa Huta warunki spełnia. Warto przyjrzeć się jej bliżej

75-lecie Nowej Huty to okazja do rachunku sumienia dla urbanistów, decydentów i deweloperów. A dla nas – do refleksji, gdzie naprawdę chcielibyśmy mieszkać.

Marcin Skrzypek
09.07.2024
Reklama

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną