Świat

Aobama kontra Oubama

Pekin obstaje przy Aobamie Pekin obstaje przy Aobamie Forum
Chińskie kłopoty z pisownią nazwiska Obamy.

W zgodnej opinii komentatorów Barack Obama niewiele wskórał podczas bardzo oczekiwanej wizyty w Chinach. Gospodarze nie ulegli także w kwestii dość podstawowej: pisowni nazwiska dostojnego gościa.

Waszyngton nalegał na Oubamę, jak w słowie Ouzhou, oznaczającym Europę; tą wersją na użytek chiński posługują się Amerykanie, bo fonetycznie bliższa jest angielszczyźnie, stosowana jest także w Hongkongu i na Tajwanie. Pekin widzi sprawy po swojemu – i obstaje przy Aobamie, jak w aolinpike, co oznacza olimpiadę.

Polityka 48.2009 (2733) z dnia 28.11.2009; Flesz. Ludzie i wydarzenia; s. 10
Więcej na ten temat

Warte przeczytania

Reklama

Codzienny newsletter „Polityki”. Tylko ważne tematy

Na podany adres wysłaliśmy wiadomość potwierdzającą.
By dokończyć proces sprawdź swoją skrzynkę pocztową i kliknij zawarty w niej link.

Informacja o RODO

Polityka RODO

  • Informujemy, że administratorem danych osobowych jest Polityka Sp. z o.o. SKA z siedzibą w Warszawie 02-309, przy ul. Słupeckiej 6. Przetwarzamy Twoje dane w celu wysyłki newslettera (podstawa przetwarzania danych to konieczność przetwarzania danych w celu realizacji umowy).
  • Twoje dane będą przetwarzane do chwili ew. rezygnacji z otrzymywania newslettera, a po tym czasie mogą być przetwarzane przez okres przedawnienia ewentualnych roszczeń.
  • Podanie przez Ciebie danych jest dobrowolne, ale konieczne do tego, żeby zamówić nasz newsletter.
  • Masz prawo do żądania dostępu do swoich danych osobowych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, a także prawo wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania, a także prawo do przenoszenia swoich danych oraz wniesienia skargi do organu nadzorczego.

Czytaj także

Niezbędnik

Tłukliwe dzieła sztuki

W poszukiwaniu dzieł sztuki – szczególnie tych z ceramiki czy szkła – nie trzeba koniecznie wybierać się do galerii czy na targi. Czasami wystarczy zajrzeć do kredensu babci.

Anna Maga
27.04.2021
Reklama

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną