Piłka jest okrągła

Znamy już logo i hasło mistrzostw Euro 2012
Od tej chwili można mówić, że mistrzostwa Euro 2012 wystartowały.

Już właściwie nic się nie może zmienić, nikt nam ani Ukraińcom nie odbierze organizacji meczów. 14 grudnia, Kijów: Europa właśnie dowiaduje się, jak wygląda logo imprezy, jej firmowy znak, który będzie wyróżniał polsko – ukraińskie mistrzostwa. I jak brzmi hasło EURO 2012 organizowanych wspólnie.

Na miejsce tej prezentacji wybrano Plac Michajłowski, jedno z najładniejszych miejsc stolicy Ukrainy. Plac niedawno odremontowano i rzeczywiście wygląda okazale.

UEFA nadała uroczystości najwyższą rangę, do Kijowa przyleciał Michel Platini z całą świtą. A ukraińscy politycy też stawili się w komplecie, jest prezydent Wiktor Juszczenko, premier Julia Tymoszenko, szef Rady Najwyższej Wołodymyr Łytwin oraz szef opozycji Wiktor Janukowycz (kiedy był premierem zapadła decyzja o przyznaniu obu krajom organizacji zawodów). Jest także Hryhorij Surkis, prezydent Federacji Piłki Nożnej Ukrainy, polską stronę reprezentuje szef PZPN Grzegorz Lato. To chyba jedyna okazja w trwającej właśnie kampanii wyborczej, kiedy najważniejsi kandydaci do fotela prezydenta kraju są razem, w jednym miejscu, i w dodatku uśmiechają się do siebie. Uroczystość w Kijowie bardzo się znacząco wpisuje w trwająca kampanię: pierwsza tura wyścigu prezydenckiego już 17 stycznia.

Piłka i folklor

Logo, powstało w lizbońskiej agencji Brandia Central, lidera w zakresie strategii doradctwa marki pod kierunkiem Heldera Pombinho, jego autorem jest Szwajcar Gerry Hofstetter. Jest piłkarskie, ale, na pierwszy rzut oka, więcej w nim elementów graficznych zaczerpniętych z ukraińskiego folkloru. Na bordowo – fioletowym tle rozkwita gałąź, której najokazalszym pąkiem jest oczywiście piłka. Poniżej dwa stylizowane kwiaty, biało – czerwony, symbolizujący Polskę i niebiesko – żółty, w barwach Ukrainy. Dwa następne znaki to ukraińska wycinanka, symbolizująca kwiaty oraz sylwetki piłkarskich stadionów, które tym razem ubrano w formę stylizowanego kwiatu. Teraz będą już mogły pojawiać się na oficjalnych drukach i pamiątkach.

Hasło mistrzostw brzmi: „Razem tworzymy historię”. Ale jak we wspólnej historii bywało – nic nie jest proste i jednoznaczne.

Otóż hasło tak właśnie brzmi w wersji obcojęzycznej. Bo nie w polskiej. Najwyraźniej uznano, że słowo historia jest niebezpieczne. I że lepiej się do historii nie odwoływać. Dlatego polski przekład brzmi: „Razem tworzymy przyszłość”. W Europie pewnie mało kto zwróci uwagę na tę subtelną różnicę i mało kto zrozumie argumentację. Musiałby sięgnąć do czasów Chmielnickiego, II Rzeczypospolitej, znać tragedię Wołynia, ukraińsko – polskie spory o UPA. Ale piłkarskie mistrzostwa to nie czas i nie miejsce na grzebanie w przeszłości. Więc może faktycznie słowo „przyszłość” oddaje lepiej sens tego, o co chodzi. Może za sprawą wielkiej piłki uda się zbudować to, co umiarkowanie udaje się politykom.

Logo od poniedziałkowego popołudnia będzie też pokazane na Majdanie Niepodległości. To ładny akcent w piątą rocznicę pomarańczowej rewolucji. Równocześnie będzie tez pokazany we wszystkich miastach, gdzie odbędą się mecze, w Doniecku, Charkowie i Lwowie.

W Warszawie też je zobaczymy, dziś o godz. 18, zawiśnie na Pałacu Kultury.

Czytaj także

Ważne w świecie

Poleć stronę

Zamknij
Facebook Twitter Google+ Wykop Poleć Skomentuj

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną