Świat

Kaznodzieja terrorystów

Al-Awlaki Anwar

Forum
Anwar al-Awlaki, jeden z przywódców Al-Kaidy w Jemenie, urodził się w USA, tam się wykształcił, a potem jako imam głosił kazania w meczetach i prowadził wykłady dla studentów.

Jego owieczkami byli m.in. dwaj muzułmanie z późniejszego samobójczego komanda, które dokonało ataków 11 września 2001 r. w Nowym Jorku i Waszyngtonie. Inspirację z nauk Anwara czerpał także jeden z młodych brytyjskich muzułmanów, którzy podłożyli bomby w londyńskim metrze w 2005 r. Internetowy portal Awlakiego jest na Wyspach bardzo popularny. Tamtejsza radykalna muzułmańska młodzież rzadko mówi biegle po arabsku, a Awlaki jest dwujęzyczny, dzięki czemu pierze mózgi też po angielsku.

Awlaki zwrócił uwagę amerykańskich służb specjalnych jeszcze przed zamachami 11 września, ale udało mu się opuścić Stany w 2002 r. Dotarł do Jemenu. Stamtąd wymieniał e-maile z Nidalem Hasanem, zabójcą 13 osób w bazie armii amerykańskiej Fort Hood. Hasan chciał się upewnić, czy zastrzelenie towarzyszy broni nie będzie sprzeczne z etyką islamu. Imam Awlaki uznał, że wprost przeciwnie: zabicie wroga będzie aktem bohaterstwa. I po raz drugi amerykańskie specsłużby sprawę przeoczyły: nie wychwyciły tej wymiany e-maili. Już w Jemenie kontaktował się z Awlakim niedoszły podpalacz samolotu lecącego w ostatnie Boże Narodzenie do Detroit – Nigeryjczyk Abdulmutalab. Jak widać, amerykański piewca dżihadu budzi zachwyt części muzułmańskiej młodzieży. Nie podbił za to dusz zdecydowanej większości swych współobywateli i współwyznawców w Stanach, którzy odcinają się od islamskiego ekstremizmu do tego stopnia, że donoszą służbom na własnych krewnych i bliskich, którzy idą w ślady Awlakiego.

Więcej na ten temat

Warte przeczytania

Reklama

Codzienny newsletter „Polityki”. Tylko ważne tematy

Na podany adres wysłaliśmy wiadomość potwierdzającą.
By dokończyć proces sprawdź swoją skrzynkę pocztową i kliknij zawarty w niej link.

Informacja o RODO

Polityka RODO

  • Informujemy, że administratorem danych osobowych jest Polityka Sp. z o.o. SKA z siedzibą w Warszawie 02-309, przy ul. Słupeckiej 6. Przetwarzamy Twoje dane w celu wysyłki newslettera (podstawa przetwarzania danych to konieczność przetwarzania danych w celu realizacji umowy).
  • Twoje dane będą przetwarzane do chwili ew. rezygnacji z otrzymywania newslettera, a po tym czasie mogą być przetwarzane przez okres przedawnienia ewentualnych roszczeń.
  • Podanie przez Ciebie danych jest dobrowolne, ale konieczne do tego, żeby zamówić nasz newsletter.
  • Masz prawo do żądania dostępu do swoich danych osobowych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, a także prawo wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania, a także prawo do przenoszenia swoich danych oraz wniesienia skargi do organu nadzorczego.

Czytaj także

Rynek

Jak PGNiG dosala Zatokę Pucką

Dlaczego mieszkańcom nadmorskiego Kosakowa przeszkadza, że morze jest słone?

Ryszarda Socha
12.11.2019
Reklama

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną