Miej własną politykę.

Pierwszy miesiąc prenumeraty tylko 9,90 zł!

Subskrybuj
Świat

Świat (znów) do poprawy

40. Światowe Forum w Davos zakończone

Zakończyło się 40. Światowe Forum Gospodarcze - w szwajcarskim Davos. To wielkie seminarium grubych ryb biznesu - a także grupy polityków - z tym samym hasłem - “jak poprawić świat”.

W tym roku, roku kryzysowym, dodano jeszcze: przemyśleć od nowa, przeprojektować, odbudować. Bardzo słusznie, ale trudno nie odnieść wrażenia, iż to bankierzy światową gospodarkę popsuli i dziś znaleźli się na pierwszym miejscu listy wrogów publicznych. Przyszłość sektora bankowego w dotychczasowym kształcie w ogóle stanęła na cenzurowanym, gdyż prezydent Barack Obama - z Ameryki - nadesłał propozycje, by reguły finansów mocno zaostrzyć, zwiększyć obowiązkowe rezerwy, a zwłaszcza ograniczyć ustawowo ryzykowne operacje, jakie banki podejmowały. „Miało to efekt wybuchu granatu” - ocenił niejeden z uczestników forum.

Z kolei kiedy prezydent Francji, Nicolas Sarkozy piętnował bajkowe wprost dochody bankierów w roku kryzysu i zalecał ograniczenia - w sali plenarnej powiało chłodem - mimo tłoku i dobrego ogrzewania. Trudno, by taka krytyka w Davos się podobała. Wiem - odparował Sarkozy - że nadmiar reguł zabija inicjatywę, ale brak reguł zabija kapitalizm i apelował o nowe Bretton Woods, czyli nowy globalny układ finansowy.

Rozjechano się bez konkluzji. Teraz nie wiadomo czy to sam biznes - dla poprawy świata - wymyśli nowe reguły gry czy też da politykom je sobie narzucić czy wszystko zostanie po staremu. Jak znamy życie…

Więcej na ten temat
Reklama

Warte przeczytania

Czytaj także

Rynek

Apartamentowce na skażonej ziemi. Ludzie chcą tu mieszkać, a nie powinni

Jak to możliwe, że na skażonych gruntach powstają budynki mieszkalne?

Ryszarda Socha
22.06.2022
Reklama

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną