Polityka. Dajemy pełny obraz.

Czytaj, słuchaj, odkrywaj świat!

Subskrybuj
Świat

Kawały z Kabały

Kabała w wydaniu kalifornijskiego ośrodka Bergów do prawdziwej mistyki judaizmu ma się jak pięść do nosa.

Nawet znajomość hebrajskiego, który stanowi klucz do okultystycznych tajemnic, nie jest już wymagana. Wystarczy jednak zajrzeć do Internetu, aby znaleźć dziesiątki, jeśli nie setki konkurentów. Jeden z niemieckich kabalistów uzdrawia nawet korespondencyjnie.

Prawdziwa Kabała była drogą prowadzącą do poznania istoty świata i siły Wszechmogącego, który ją kształtuje. Średniowieczni żydowscy mistycy studiowali ją przez całe życie. Dzisiejsza namiastka z jej przekłamaniami, czerwoną nitką i medytacją, to erzac dla tych, którzy szukają objawienia rzekomej prawdy bez osobistego wysiłku. Można ją nabyć za kilkadziesiąt lub kilkaset dolarów na kursie trwającym kilka tygodni. Wystarczy usiąść w wygodnym fotelu i uważnie słuchać wykładu jednego z licznych performerów mówiących o sensie życia i świata. Dyskusje w trakcie są niedopuszczalne; pytania zostawia się na koniec wykładu. Ale wówczas okazuje się, że minęło 60 minut i że następne spotkanie odbędzie się po krótkiej przerwie – z innym prelegentem.

Więcej na ten temat

Warte przeczytania

Reklama

Codzienny newsletter „Polityki”. Tylko ważne tematy

Na podany adres wysłaliśmy wiadomość potwierdzającą.
By dokończyć proces sprawdź swoją skrzynkę pocztową i kliknij zawarty w niej link.

Informacja o RODO

Polityka RODO

  • Informujemy, że administratorem danych osobowych jest Polityka Sp. z o.o. SKA z siedzibą w Warszawie 02-309, przy ul. Słupeckiej 6. Przetwarzamy Twoje dane w celu wysyłki newslettera (podstawa przetwarzania danych to konieczność przetwarzania danych w celu realizacji umowy).
  • Twoje dane będą przetwarzane do chwili ew. rezygnacji z otrzymywania newslettera, a po tym czasie mogą być przetwarzane przez okres przedawnienia ewentualnych roszczeń.
  • Podanie przez Ciebie danych jest dobrowolne, ale konieczne do tego, żeby zamówić nasz newsletter.
  • Masz prawo do żądania dostępu do swoich danych osobowych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, a także prawo wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania, a także prawo do przenoszenia swoich danych oraz wniesienia skargi do organu nadzorczego.

Czytaj także

Nauka

Zastrzyk w rozwój szczepionek

Zapewne za jakiś czas uznamy obecną pandemię za użyteczną dla rozwoju medycyny, bo takiego impulsu dla rozwoju nowych technologii nie było od lat. A co już widać na horyzoncie?

Paweł Walewski
05.12.2022
Reklama

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną