Świat

"Grzeszne i zbrodnicze" czyny Kościoła

Benedykt XVI: list o pedofilii

List papieża Benedykta XVI do katolików irlandzkich skandalu nadużyć seksualnych z udziałem duchownych nie rozwiązuje.

Oczekiwany list papieża Benedykta XVI do katolików irlandzkich mną nie wstrząsnął. Jest, jak na Kościół, dokumentem niezwykłym, bo nazywa rzeczy po imieniu - tytuł jest cytatem z listu, a nie prasy antyklerykalnej - i nie szuka przede wszystkim kozłów ofiarnych w Kościele i poza nim ani nie bije się obłudnie w cudze piersi.

Mimo to skandalu nadużyć seksualnych z udziałem duchownych nie rozwiązuje. Nie odpowiada też wyczerpująco i przekonująco na pytania podstawowe: jak to było możliwe? Jak temu zapobiec w przyszłości?

Choć stawia kwestię odpowiedzialności władzy kościelnej, to zatrzymuje się na szczeblu Kościoła lokalnego, a przecież istnieje jeszcze kwestia odpowiedzialności Watykanu, w tym Kongregacji Nauki Wiary, którą przez długie lata kierował właśnie kardynał Ratzinger, i samego papieża, którym był wtedy Jan Paweł II. Czy sprawa irlandzka była i w jakim stopniu znana prefektowi Ratzingerowi, czy informował o niej Jana Pawła II?

Więcej na blogu Adama Szostkiewicza

Reklama

Czytaj także

Świat

NIEMCY: Berlin ciągnie do Moskwy

Osiem dekad po pakcie Ribbentrop-Mołotow w Niemczech rośnie presja na kolejną odwilż w relacjach z Rosją. Działania polskiego rządu raczej nie studzą tego zapału.

Adam Krzemiński
02.09.2019
Reklama

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną