Świat

"Grzeszne i zbrodnicze" czyny Kościoła

Benedykt XVI: list o pedofilii

List papieża Benedykta XVI do katolików irlandzkich skandalu nadużyć seksualnych z udziałem duchownych nie rozwiązuje.

Oczekiwany list papieża Benedykta XVI do katolików irlandzkich mną nie wstrząsnął. Jest, jak na Kościół, dokumentem niezwykłym, bo nazywa rzeczy po imieniu - tytuł jest cytatem z listu, a nie prasy antyklerykalnej - i nie szuka przede wszystkim kozłów ofiarnych w Kościele i poza nim ani nie bije się obłudnie w cudze piersi.

Mimo to skandalu nadużyć seksualnych z udziałem duchownych nie rozwiązuje. Nie odpowiada też wyczerpująco i przekonująco na pytania podstawowe: jak to było możliwe? Jak temu zapobiec w przyszłości?

Choć stawia kwestię odpowiedzialności władzy kościelnej, to zatrzymuje się na szczeblu Kościoła lokalnego, a przecież istnieje jeszcze kwestia odpowiedzialności Watykanu, w tym Kongregacji Nauki Wiary, którą przez długie lata kierował właśnie kardynał Ratzinger, i samego papieża, którym był wtedy Jan Paweł II. Czy sprawa irlandzka była i w jakim stopniu znana prefektowi Ratzingerowi, czy informował o niej Jana Pawła II?

Więcej na blogu Adama Szostkiewicza

Warte przeczytania

Reklama

Codzienny newsletter „Polityki”. Tylko ważne tematy

Na podany adres wysłaliśmy wiadomość potwierdzającą.
By dokończyć proces sprawdź swoją skrzynkę pocztową i kliknij zawarty w niej link.

Informacja o RODO

Polityka RODO

  • Informujemy, że administratorem danych osobowych jest Polityka Sp. z o.o. SKA z siedzibą w Warszawie 02-309, przy ul. Słupeckiej 6. Przetwarzamy Twoje dane w celu wysyłki newslettera (podstawa przetwarzania danych to konieczność przetwarzania danych w celu realizacji umowy).
  • Twoje dane będą przetwarzane do chwili ew. rezygnacji z otrzymywania newslettera, a po tym czasie mogą być przetwarzane przez okres przedawnienia ewentualnych roszczeń.
  • Podanie przez Ciebie danych jest dobrowolne, ale konieczne do tego, żeby zamówić nasz newsletter.
  • Masz prawo do żądania dostępu do swoich danych osobowych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, a także prawo wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania, a także prawo do przenoszenia swoich danych oraz wniesienia skargi do organu nadzorczego.

Czytaj także

Kraj

Jak leśnicy sami sprywatyzowali Lasy Państwowe

Prywatyzacją lasów politycy straszą nas regularnie. Zawsze wtedy, gdy partykularne interesy leśnego lobby i jego politycznych protektorów wydają się zagrożone. Samym jednak lasom przekazanie w prywatne ręce nigdy nie groziło. PiS wykreowało wroga, żeby nas przed nim bronić.

Joanna Solska
01.09.2015
Reklama

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną