Świat

Terroryści znów uderzyli

Zamachy w moskiewskim metrze

Tutaj doszło do eksplozji Tutaj doszło do eksplozji Polityka
Bomby wybuchły w godzinach poniedziałkowego szczytu, gdy tłumy mieszkańców rosyjskiej stolicy zdążały do pracy.
Schemat moskiewskiego metrawww.metro.ru/materiały prasowe Schemat moskiewskiego metra
Wejście na stację Park Kultury, gdzie rano 29 marca doszło do zamachu terrorystycznego.Denis Abramov/ITAR-TASS/PAP Wejście na stację Park Kultury, gdzie rano 29 marca doszło do zamachu terrorystycznego.

W moskiewskim metrze doszło dziś rano do dwóch samobójczych zamachów. Do eksplozji doszło na stacjach Łubianka i Park Kultury w momencie, w którym pociągi wjeżdżały na zatłoczony peron. Stacja Łubianka została prawdopodobnie wybrana nieprzypadkowo - nad nią mieści się siedziba Federalnej Służby Bezpieczeństwa Rosji. Władze przyznały, że zamachy przeprowadzili terroryści-samobójcy. Prawdopodobnie były wśród nich kobiety uzbrojone w tzw. pasy szahidów (przewiązane pasem wypełnionym materiałami wybuchowymi). Na razie wiadomo o 38 ofiarach i kilkudziesięciu rannych. 

Moskwa jest sparaliżowana korkami, ofiary są transportowane śmigłowcami. Władze apelują o pozostanie w domach, aby nie powiększać chaosu. Linie telefoniczne są przeciążone, a sieci komórkowe zostały wyłączone (aby zapobiec zdalnemu odpaleniu ewentualnych kolejnych bomb). Metro na wielu trasach nie kursuje.

Do zamachów w moskiewskim metrze dochodziło już wcześniej m.in. w 1996, 1998, 2001 i 2004 roku. Jak dotąd najkrwawszy był ten ostatni atak, w którym zginęło 41 osób, a 250 zostało rannych. Władze podejrzewają, że podobnie jak poprzednio, również tym razem zamach był dziełem islamskich terrorystów. Na razie nie wiadomo, czy ma to związek z wojną w Czeczenii.

CZYTAJ TAKŻE:

Krzysztof Mroziewicz - o zamachach w metrze.

O nowej strategii Putina wobec Czeczenii - komentarz.

W listopadzie 2009 r. doszło z kolei do zamachów na szybki pociąg kursujący na trasie Moskwa-Petersburgu. To było dzieło rosyjskich nacjonalistów.

Terroryzm, czyli straszenie cudzym lękiem, to patologia stara jak świat. Media wpływają na postępowanie terrorystów, którzy opanowali grę mediami do perfekcji - analiza Krzysztofa Mroziewicza.

 

Więcej na ten temat

Warte przeczytania

Reklama

Codzienny newsletter „Polityki”. Tylko ważne tematy

Na podany adres wysłaliśmy wiadomość potwierdzającą.
By dokończyć proces sprawdź swoją skrzynkę pocztową i kliknij zawarty w niej link.

Informacja o RODO

Polityka RODO

  • Informujemy, że administratorem danych osobowych jest Polityka Sp. z o.o. SKA z siedzibą w Warszawie 02-309, przy ul. Słupeckiej 6. Przetwarzamy Twoje dane w celu wysyłki newslettera (podstawa przetwarzania danych to konieczność przetwarzania danych w celu realizacji umowy).
  • Twoje dane będą przetwarzane do chwili ew. rezygnacji z otrzymywania newslettera, a po tym czasie mogą być przetwarzane przez okres przedawnienia ewentualnych roszczeń.
  • Podanie przez Ciebie danych jest dobrowolne, ale konieczne do tego, żeby zamówić nasz newsletter.
  • Masz prawo do żądania dostępu do swoich danych osobowych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, a także prawo wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania, a także prawo do przenoszenia swoich danych oraz wniesienia skargi do organu nadzorczego.

Czytaj także

Żyjmy Lepiej

Jak przeciwdziałać osteoporozie?

Nie powoduje bólu. Nie daje o sobie znać do momentu upadku i złamania biodra lub ręki. Może dlatego mało kto przyjmuje do wiadomości, że po 50. roku życia każdy powinien sprawdzić gęstość swojego kośćca. Czyli: czy nie dotknęła go osteoporoza.

Paweł Walewski
04.02.2020
Reklama

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną