Miej własną politykę.

Pierwszy miesiąc prenumeraty tylko 9,90 zł!

Subskrybuj
Świat

Terroryści znów uderzyli

Zamachy w moskiewskim metrze

Tutaj doszło do eksplozji Tutaj doszło do eksplozji Polityka
Bomby wybuchły w godzinach poniedziałkowego szczytu, gdy tłumy mieszkańców rosyjskiej stolicy zdążały do pracy.
Schemat moskiewskiego metrawww.metro.ru/materiały prasowe Schemat moskiewskiego metra
Wejście na stację Park Kultury, gdzie rano 29 marca doszło do zamachu terrorystycznego.Denis Abramov/ITAR-TASS/PAP Wejście na stację Park Kultury, gdzie rano 29 marca doszło do zamachu terrorystycznego.

W moskiewskim metrze doszło dziś rano do dwóch samobójczych zamachów. Do eksplozji doszło na stacjach Łubianka i Park Kultury w momencie, w którym pociągi wjeżdżały na zatłoczony peron. Stacja Łubianka została prawdopodobnie wybrana nieprzypadkowo - nad nią mieści się siedziba Federalnej Służby Bezpieczeństwa Rosji. Władze przyznały, że zamachy przeprowadzili terroryści-samobójcy. Prawdopodobnie były wśród nich kobiety uzbrojone w tzw. pasy szahidów (przewiązane pasem wypełnionym materiałami wybuchowymi). Na razie wiadomo o 38 ofiarach i kilkudziesięciu rannych. 

Moskwa jest sparaliżowana korkami, ofiary są transportowane śmigłowcami. Władze apelują o pozostanie w domach, aby nie powiększać chaosu. Linie telefoniczne są przeciążone, a sieci komórkowe zostały wyłączone (aby zapobiec zdalnemu odpaleniu ewentualnych kolejnych bomb). Metro na wielu trasach nie kursuje.

Do zamachów w moskiewskim metrze dochodziło już wcześniej m.in. w 1996, 1998, 2001 i 2004 roku. Jak dotąd najkrwawszy był ten ostatni atak, w którym zginęło 41 osób, a 250 zostało rannych. Władze podejrzewają, że podobnie jak poprzednio, również tym razem zamach był dziełem islamskich terrorystów. Na razie nie wiadomo, czy ma to związek z wojną w Czeczenii.

CZYTAJ TAKŻE:

Krzysztof Mroziewicz - o zamachach w metrze.

O nowej strategii Putina wobec Czeczenii - komentarz.

W listopadzie 2009 r. doszło z kolei do zamachów na szybki pociąg kursujący na trasie Moskwa-Petersburgu. To było dzieło rosyjskich nacjonalistów.

Terroryzm, czyli straszenie cudzym lękiem, to patologia stara jak świat. Media wpływają na postępowanie terrorystów, którzy opanowali grę mediami do perfekcji - analiza Krzysztofa Mroziewicza.

 

Więcej na ten temat
Reklama

Warte przeczytania

Czytaj także

Społeczeństwo

Rząd tnie cesarki, choć Polki boją się rodzić naturalnie. Co się dzieje na porodówkach?

Polka idzie dziś po zaświadczenie od psychiatry nie tylko wtedy, kiedy potrzebuje aborcji, ale i po to, żeby zagwarantować sobie cesarskie cięcie. Rodzi w ten sposób już co druga. Eksperci WHO i ONZ przypatrują się tej sytuacji ze zdziwieniem, pytając, co właściwie dzieje się na polskich porodówkach?

Agata Szczerbiak
02.12.2022
Reklama

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną