Osoby czytające wydania polityki

Wiarygodność w czasach niepewności

Wypróbuj za 11,90 zł!

Subskrybuj
Świat

Strefa bez granic

Układ z Schengen to porozumienie państw Unii z 1985 r. (praktycznie weszło w życie w 1995 r.)o utworzeniu europejskiej strefy, w obrębie której dla ułatwienia podróżowania zrezygnowano z kontroli paszportowych na wspólnych granicach wewnętrznych.

Pionierami układu były kraje Beneluksu, Niemcy i Francja. A dziś należą do niego niemal wszystkie państwa Unii Europejskiej, z wyjątkiem Wielkiej Brytanii, Irlandii, Cypru, który chce przystąpić do strefy już w tym roku, oraz Rumunii i Bułgarii, które planują otwarcie swoich granic w 2011 r. Poza Unią do Schengen należą Norwegia, Islandia, Szwajcaria i maleńki Liechtenstein. Polska przystąpiła do strefy w grudniu 2007 r. A ponieważ kodeks graniczny Schengen, oprócz jednolitych zasad kontroli na granicach zewnętrznych, ustanawia też wspólną politykę wizową, obywatele państw spoza strefy, posiadający wizę uprawniającą do pobytu np. w Polsce czy w Niemczech, mogą swobodnie podróżować po obszarze Schengen i legalnie przebywać tam przez trzy miesiące.

Więcej na ten temat
Reklama

Warte przeczytania

Czytaj także

null
Historia

Dlaczego tak późno? Marian Turski w 80. rocznicę wybuchu powstania w getcie warszawskim

Powstanie w warszawskim getcie wybuchło dopiero wtedy, kiedy większość blisko półmilionowego żydowskiego miasta już nie żyła, została zgładzona.

Marian Turski
19.04.2023
Reklama

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną