„Polityka”. Dajemy pełny obraz.

Czytaj, słuchaj, odkrywaj świat!

SUBSKRYBUJ
Świat

Dynastia Bernadotte

Jean Baptiste Bernadotte, napoleoński marszałek, został formalnie królem Szwecji jako Karol XIV Jan dopiero w 1818 r., jednak już w 1810 r. szwedzki parlament wybrał go na następcę tronu, co dało mu faktyczną władzę obok zniedołężniałego Karola XIII. Przyniosło też początek obecnej dynastii, której 200-lecie jest właśnie obchodzone. Karol XIV wywodził się z rodziny urzędniczej, której nazwisko jest zdrobniałą formą imienia Bernard. Jego kariera wojskowa rozpoczęła się u boku Napoleona. Jednak po klęsce pod Moskwą Jean Baptiste odwrócił się od cesarza Francji i zyskał zaufanie koalicji antynapoleońskiej. Stanowisko Bernadotte w tym konflikcie ustabilizowało sytuację w Szwecji, osłabionej wojnami na kontynencie i utratą Finlandii.

Więcej na ten temat

Warte przeczytania

Reklama

Codzienny newsletter „Polityki”. Tylko ważne tematy

Na podany adres wysłaliśmy wiadomość potwierdzającą.
By dokończyć proces sprawdź swoją skrzynkę pocztową i kliknij zawarty w niej link.

Informacja o RODO

Polityka RODO

  • Informujemy, że administratorem danych osobowych jest Polityka Sp. z o.o. SKA z siedzibą w Warszawie 02-309, przy ul. Słupeckiej 6. Przetwarzamy Twoje dane w celu wysyłki newslettera (podstawa przetwarzania danych to konieczność przetwarzania danych w celu realizacji umowy).
  • Twoje dane będą przetwarzane do chwili ew. rezygnacji z otrzymywania newslettera, a po tym czasie mogą być przetwarzane przez okres przedawnienia ewentualnych roszczeń.
  • Podanie przez Ciebie danych jest dobrowolne, ale konieczne do tego, żeby zamówić nasz newsletter.
  • Masz prawo do żądania dostępu do swoich danych osobowych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, a także prawo wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania, a także prawo do przenoszenia swoich danych oraz wniesienia skargi do organu nadzorczego.

Czytaj także

Społeczeństwo

Agnieszka Graff i Elżbieta Korolczuk dla „Polityki”: Prawica nauczyła się grać w gender

Rozmowa z Agnieszką Graff i Elżbietą Korolczuk o kobietach, które na ulicach pokazują nowy feminizm, i mężczyznach zakażonych ultrakonserwatyzmem.

Katarzyna Czarnecka
01.12.2021
Reklama

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną