Świat

Generał na prezydenta?

Kim jest David Petraeus

David Petraeus urodził się w 1952 r., jego ojciec był imigrantem z Holandii. Uchodzi za wojskowego intelektualistę – po ukończeniu z wyróżnieniem akademii wojskowej West Point obronił doktorat z politologii na Uniwersytecie Princeton. Wykładał stosunki międzynarodowe w West Point i pracował naukowo na Uniwersytecie Georgetown w Waszyngtonie. Jako generał służył m.in. w Bośni, w Iraku, gdzie w czasie inwazji w 2003 r. dowodził 101 Dywizją Powietrzno-Desantową. W 2007 r. został dowódcą międzynarodowych sił koalicyjnych w Iraku. Na jego wniosek zwiększono je o 30 tys. żołnierzy, co w połączeniu z nową strategią przeciągania sunnitów na stronę koalicji i rządu irackiego osłabiło wpływy terrorystów islamskich i zmniejszyło skalę przemocy, stwarzając warunki do stabilizacji sytuacji politycznej i wycofania wojsk USA. Petraeus uważany jest za głównego autora tych sukcesów, co przysporzyło mu sławy i prestiżu. Republikanie starają się go namówić do kandydowania na prezydenta. Podkreśla się jego zmysł polityczno-dyplomatyczny i umiejętności komunikacyjne. W październiku 2008 r. awansował na szefa Centralnego Dowództwa wojsk USA.

Więcej na ten temat

Warte przeczytania

Reklama

Codzienny newsletter „Polityki”. Tylko ważne tematy

Na podany adres wysłaliśmy wiadomość potwierdzającą.
By dokończyć proces sprawdź swoją skrzynkę pocztową i kliknij zawarty w niej link.

Informacja o RODO

Polityka RODO

  • Informujemy, że administratorem danych osobowych jest Polityka Sp. z o.o. SKA z siedzibą w Warszawie 02-309, przy ul. Słupeckiej 6. Przetwarzamy Twoje dane w celu wysyłki newslettera (podstawa przetwarzania danych to konieczność przetwarzania danych w celu realizacji umowy).
  • Twoje dane będą przetwarzane do chwili ew. rezygnacji z otrzymywania newslettera, a po tym czasie mogą być przetwarzane przez okres przedawnienia ewentualnych roszczeń.
  • Podanie przez Ciebie danych jest dobrowolne, ale konieczne do tego, żeby zamówić nasz newsletter.
  • Masz prawo do żądania dostępu do swoich danych osobowych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, a także prawo wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania, a także prawo do przenoszenia swoich danych oraz wniesienia skargi do organu nadzorczego.

Czytaj także

Niezbędnik

Zygmunt Freud i jego rewizja natury człowieka

Gdy Albert Einstein wytyczał nową drogę myśleniu o przestrzeni, czasie i grawitacji, wiedeński lekarz Zygmunt Freud rewidował wiedzę o istocie człowieczej natury.

Joanna Cieśla
08.09.2015
Reklama

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną