Miej własną politykę.

Pierwszy miesiąc prenumeraty tylko 11,90 zł!

Subskrybuj
Świat

Niepogoda dla bogaczy

Kłopoty prezydenta Sarkozy'ego

Brygada policji finansowej przeszukała dziś dom zarządcy prywatnego majątku najbogatszej kobiety Francji, pani Liliane, królowej kosmetyków, współwłaścicielki koncernu L’Oréal.

87-letnia dama, wdowa po znanym gaullistowskim ministrze, przyjmowała w swej rezydencji w Neuilly - bogatym przedmieściu Paryża – wszystkich prezydentów, w tym i Nicolasa Sarkozy’ego, który zaczynał swą karierę polityczną jako mer Neuilly: także stąd ma wielu znakomitych przyjaciół i znajomych. Odpryskiem kłótni rodzinnych i prywatnego procesu o przyszły spadek dziedziczki L’Oréal są kompromitujące zeznania osób ze służby pani Bettencourt. Sugerują one, że miliarderka wspierała finansowo prezydenta, a z kolei sama korzystała z jego politycznej ochrony przed natarczywym fiskusem.

We Francji nikt nie lubi takich skojarzeń: równość wobec prawa jest hasłem świętym. Prezydent Sarkozy nie tylko z oburzeniem odrzucił pomówienia o nielegalne finansowanie jego partii, ale i nakazał ministrom oszczędniejszy tryb życia. To dobre posunięcie, chyba jednak niewystarczające. Widać już, że machina prawna została wprawiona w ruch, a wraz z nią plotki i podejrzenia. Dziś, w dobie kryzysu, kiedy wzywa się obywateli do zaciskania pasa – nie ma żartów. Ofiarą niepogody dla bogaczy paść może i sam prezydent, nie tyle dlatego, że zarzuty przyjmowania kopert pod stołem są prawdziwe, bo tego nie wiadomo, lecz dlatego, że zbyt kocha zbytek i splendor.

Więcej na ten temat
Reklama

Warte przeczytania

Czytaj także

Kraj

„Serca twardnieją, obojętnieją”. Wojna oczami maturzystów i wybitnych profesorów

Wojna w Ukrainie jest wyzwaniem militarnym, politycznym, moralnym, ale także intelektualnym. Rodzi podstawowe pytania i wymusza odpowiedzi. W zbiorach zredagowanych przez Jacka Żakowskiego odpowiedzi udzielają polscy maturzyści i profesorowie ze świata.

Wiesław Władyka
01.02.2023
Reklama

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną