Polityka. Dajemy pełny obraz.

Czytaj, słuchaj, odkrywaj świat!

Subskrybuj
Świat

Niepogoda dla bogaczy

Kłopoty prezydenta Sarkozy'ego

Brygada policji finansowej przeszukała dziś dom zarządcy prywatnego majątku najbogatszej kobiety Francji, pani Liliane, królowej kosmetyków, współwłaścicielki koncernu L’Oréal.

87-letnia dama, wdowa po znanym gaullistowskim ministrze, przyjmowała w swej rezydencji w Neuilly - bogatym przedmieściu Paryża – wszystkich prezydentów, w tym i Nicolasa Sarkozy’ego, który zaczynał swą karierę polityczną jako mer Neuilly: także stąd ma wielu znakomitych przyjaciół i znajomych. Odpryskiem kłótni rodzinnych i prywatnego procesu o przyszły spadek dziedziczki L’Oréal są kompromitujące zeznania osób ze służby pani Bettencourt. Sugerują one, że miliarderka wspierała finansowo prezydenta, a z kolei sama korzystała z jego politycznej ochrony przed natarczywym fiskusem.

We Francji nikt nie lubi takich skojarzeń: równość wobec prawa jest hasłem świętym. Prezydent Sarkozy nie tylko z oburzeniem odrzucił pomówienia o nielegalne finansowanie jego partii, ale i nakazał ministrom oszczędniejszy tryb życia. To dobre posunięcie, chyba jednak niewystarczające. Widać już, że machina prawna została wprawiona w ruch, a wraz z nią plotki i podejrzenia. Dziś, w dobie kryzysu, kiedy wzywa się obywateli do zaciskania pasa – nie ma żartów. Ofiarą niepogody dla bogaczy paść może i sam prezydent, nie tyle dlatego, że zarzuty przyjmowania kopert pod stołem są prawdziwe, bo tego nie wiadomo, lecz dlatego, że zbyt kocha zbytek i splendor.

Więcej na ten temat

Warte przeczytania

Reklama

Codzienny newsletter „Polityki”. Tylko ważne tematy

Na podany adres wysłaliśmy wiadomość potwierdzającą.
By dokończyć proces sprawdź swoją skrzynkę pocztową i kliknij zawarty w niej link.

Informacja o RODO

Polityka RODO

  • Informujemy, że administratorem danych osobowych jest Polityka Sp. z o.o. SKA z siedzibą w Warszawie 02-309, przy ul. Słupeckiej 6. Przetwarzamy Twoje dane w celu wysyłki newslettera (podstawa przetwarzania danych to konieczność przetwarzania danych w celu realizacji umowy).
  • Twoje dane będą przetwarzane do chwili ew. rezygnacji z otrzymywania newslettera, a po tym czasie mogą być przetwarzane przez okres przedawnienia ewentualnych roszczeń.
  • Podanie przez Ciebie danych jest dobrowolne, ale konieczne do tego, żeby zamówić nasz newsletter.
  • Masz prawo do żądania dostępu do swoich danych osobowych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, a także prawo wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania, a także prawo do przenoszenia swoich danych oraz wniesienia skargi do organu nadzorczego.

Czytaj także

Kraj

Guru strategii i willa na Żoliborzu

Jacek Bartosiak to prawnik i popularny w PiS geopolityk amator. Głosi nieufność wobec Zachodu, twierdzi, że Polska bez pomocy NATO może wygrać z Rosją. Jego kancelaria adwokacka przez siedem lat działała w domu żony Rogera de Bazelaire. To były dyrektor finansowy kremlowskiego oligarchy Michaiła Fridmana.

Tomasz Piątek
17.01.2022
Reklama

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną