Świat

Kto uratuje Japonię

Druga Grecja?

Rządząca koalicja traci większość. Czy nowej ekipie uda się wydobyć kraj z głębokiego kryzysu?

„Japonia ma olbrzymi dług publiczny, a nasza gospodarka jest 20-30 razy większa niż grecka, więc nie ma na świecie kraju, który by nas wybawił” – ostrzegał niedawno premier tego kraju, Naoto Kan. Zresztą już w swoim pierwszym przemówieniu twierdził, że jeśli Japonia nie chce być drugą Grecją musi jak najszybciej uporać się z rosnącym długiem publicznym i przeprowadzić reformę podatkową. Proponował, aby w najbliższych latach podatek od sprzedaży wzrósł z 5 do 10 proc. I przegrał. W niedzielnych wyborach do wyższej izby parlamentu zdobył, razem ze swoją Partią  Demokratyczną (PD), zaledwie 44 mandatów, a ich partner koalicyjny Nowa Partia Ludowa (NPL) – żadnego. W ten sposób stracili większość.

W zeszłym roku Japończycy oddając stery w ręce Partii Demokratycznej, przerwali trwające ponad pół wieku rządy Partii Liberalno Demokratycznej (PLD). Chcieli zmiany i ożywienia. I władzy, która rozwiązałaby ich kłopoty: najwyższe od 40 lat bezrobocie i rozdęty, bo sięgającym aż 218 proc. PKB dług publiczny. Początek Partii Demokratycznej i premiera Yukio Hatoyamy był obiecujący. W planach było zmniejszenie armii urzędników i większa przejrzystość ich działania. Dalej miało iść uzdrawianie gospodarki. Jednak po dobrym początku demokraci stracili impet. W dziewiątym miesiącu od wyborów rozsypała się koalicja. Współrządzący socjaldemokraci oskarżyli premiera, że nie dotrzymał obietnicy uregulowania sprawy amerykańskich baz na Okinawie i złożyli mandat. Do tego doszły skandale finansowe we własnej partii. I w rezultacie, pod koniec maja, Hatoyama podał się do dymisji. Nie udało mu się uzdrowić japońskiej gospodarki. Ale komu przez tak krótki czas by się udało? Zdążył zaledwie przyjrzeć się skali kłopotów. Kan, który go zastąpi , jako były minister finansów, jeszcze lepiej zdaje sobie sprawę, że bez wyrzeczeń japońska gospodarka z impasu nie wyjdzie. Chciał więc ruszyć z kopyta, ale swoimi zapowiedziami tylko przyczynił się do osłabienia swojej partii.

„Źle dla Partii Demokratycznej, ale gorzej dla Japonii” – tak komentuje wyniki wyborów tygodnik „The Economist”. Rzeczywiście nad PD, której przez ostatnie 50 lat udało się dojść do władzy tylko raz, w 1993 r. i rządzić zaledwie przez 11 miesięcy, znowu zbierają się czarne chmury. Partia ma mniej miejsc w wyższej izbie niż opozycyjna PLD (51). Poza tym opozycja też opowiada się za podniesieniem podatku. Tyle że kara spotkała tylko partię rządzącą, której niepowodzenie można odczytywać jako powszechną niechęć do reform. A to już nie tylko źle dla partii, ale i dla całego kraju. Niezależnie pod czyimi rządami.

Więcej na ten temat

Warte przeczytania

Reklama

Codzienny newsletter „Polityki”. Tylko ważne tematy

Na podany adres wysłaliśmy wiadomość potwierdzającą.
By dokończyć proces sprawdź swoją skrzynkę pocztową i kliknij zawarty w niej link.

Informacja o RODO

Polityka RODO

  • Informujemy, że administratorem danych osobowych jest Polityka Sp. z o.o. SKA z siedzibą w Warszawie 02-309, przy ul. Słupeckiej 6. Przetwarzamy Twoje dane w celu wysyłki newslettera (podstawa przetwarzania danych to konieczność przetwarzania danych w celu realizacji umowy).
  • Twoje dane będą przetwarzane do chwili ew. rezygnacji z otrzymywania newslettera, a po tym czasie mogą być przetwarzane przez okres przedawnienia ewentualnych roszczeń.
  • Podanie przez Ciebie danych jest dobrowolne, ale konieczne do tego, żeby zamówić nasz newsletter.
  • Masz prawo do żądania dostępu do swoich danych osobowych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, a także prawo wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania, a także prawo do przenoszenia swoich danych oraz wniesienia skargi do organu nadzorczego.

Czytaj także

Społeczeństwo

Młodzi: monogamia to tylko jedna z opcji

Amelia chętnie słucha, gdy jej chłopak opowiada, jak mu się udała randka z drugą dziewczyną. Dla coraz większej liczby młodych monogamia przestaje być normą. Staje się tylko jedną z opcji.

Norbert Frątczak
11.10.2021
Reklama

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną