Świat

Ochotnicza Milicja Obywatelska

SMVM jest jedną z wielu formacji ochotniczej milicji w USA, zwanej patriotyczną lub konstytucyjną, a przez przeciwników – antyrządową.

Jak obliczyła Liga Przeciw Zniesławieniom (ADL), która monitoruje skrajnie prawicowe ugrupowania, działa dziś około 200 takich ochotniczych grup, zrzeszających łącznie co najmniej 6 tys. członków. Według ADL, milicje zwiększyły swą liczebność nawet czterokrotnie od 2008 r., czyli po objęciu władzy przez prezydenta Obamę.

Patriotyczna milicja to amerykański fenomen – za jej prekursorów uznać można XIX-wiecznych uzbrojonych farmerów i przedsiębiorców zachodniego pogranicza, nieufnych wobec rządu w Waszyngtonie i gotowych bronić swoich swobód przed jego nadużyciami. A także przed „tyranią większości” (De Tocqueville) – część bowiem działaczy ruchu milicyjnego do dziś powołuje się na Henry’ego Davida Thoreau, apologetę obywatelskiego nieposłuszeństwa. Dawniej wśród uzbrojonych grup przeważali prawicowi ekstremiści. Dzisiejsze milicje mają już mniej jednoznaczny profil ideologiczny.

Więcej na ten temat

Warte przeczytania

Reklama

Codzienny newsletter „Polityki”. Tylko ważne tematy

Na podany adres wysłaliśmy wiadomość potwierdzającą.
By dokończyć proces sprawdź swoją skrzynkę pocztową i kliknij zawarty w niej link.

Informacja o RODO

Polityka RODO

  • Informujemy, że administratorem danych osobowych jest Polityka Sp. z o.o. SKA z siedzibą w Warszawie 02-309, przy ul. Słupeckiej 6. Przetwarzamy Twoje dane w celu wysyłki newslettera (podstawa przetwarzania danych to konieczność przetwarzania danych w celu realizacji umowy).
  • Twoje dane będą przetwarzane do chwili ew. rezygnacji z otrzymywania newslettera, a po tym czasie mogą być przetwarzane przez okres przedawnienia ewentualnych roszczeń.
  • Podanie przez Ciebie danych jest dobrowolne, ale konieczne do tego, żeby zamówić nasz newsletter.
  • Masz prawo do żądania dostępu do swoich danych osobowych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, a także prawo wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania, a także prawo do przenoszenia swoich danych oraz wniesienia skargi do organu nadzorczego.

Czytaj także

Żyjmy Lepiej

Dziesięć tysięcy kroków

Chodźmy chodzić, maszerować z kijami i biegać. Plan minimum to dziesięć tysięcy kroków dziennie. Można też zwiększyć obroty, ale trzeba to robić z głową.

Marcin Piątek
28.07.2020
Reklama

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną