„Polityka”. Dajemy pełny obraz.

Czytaj, słuchaj, odkrywaj świat!

SUBSKRYBUJ
Świat

Nowy początek, stare zakończenie?

Negocjacje w Białym Domu

Jaki post jest bardziej uciążliwy: muzułmański ramadan czy żydowski Sądny Dzień? Przy suto zastawionym stole w Białym Domu długo dyskutowali na ten temat prezydent Autonomii Palestyńskiej Mahmud Abbas i Beniamin Netanjahu, premier Izraela.

Mimo że nie doszli do porozumienia, Barack Obama stwierdził, że to dobry początek izraelsko-palestyńskich negocjacji pokojowych. Dwudniowe spotkanie w Waszyngtonie było spektaklem starannie wyreżyserowanym przez amerykańską administrację. Obama nie chciał fiaska w Białym Domu. Sprawy trudne do rozwiązania omawiane będą dopiero podczas następnego spotkania, zaplanowanego na 14 i 15 września w egipskim Sharm el-Sheikh. Hillary Clinton też tam będzie. Wcześniej Abbas ugości negocjatorów w Jerychu – przede wszystkim, aby pokazać światu, kto jest prawowitym gospodarzem Zachodniego Brzegu.

W niedzielę i w poniedziałek Netanjahu prowadził posiedzenia swojego gabinetu w Jerozolimie. Oburzeni izraelscy ministrowie nie usłyszeli więcej niż dziennikarze w Waszyngtonie. Tymczasem już 26 września kończy się moratorium dotyczące żydowskiego osadnictwa na terenach okupowanych. Jego oświadczenie, że „sprawy bezpieczeństwa kraju” będą omawiane przed kwestią terytorialną, jest tak zawoalowane, że każda ze stron może interpretować je zgodnie z własnymi oczekiwaniami. Od rzeczywistości nie uda się jednak uciec. Wznowienie budownictwa podważy autorytet Abbasa i zmusi go do zerwania rozmów. Dalsze zamrożenie kolonizacji grozi zaś rozpadem izraelskiej koalicji rządowej. Spotkanie w Sharm el-Sheikh pokaże, czy Netanjahu ma choćby cień pomysłu na rozwiązanie tej kwadratury koła.

Polityka 37.2010 (2773) z dnia 11.09.2010; Flesz. Ludzie i wydarzenia; s. 12
Oryginalny tytuł tekstu: "Nowy początek, stare zakończenie?"
Więcej na ten temat

Warte przeczytania

Reklama

Codzienny newsletter „Polityki”. Tylko ważne tematy

Na podany adres wysłaliśmy wiadomość potwierdzającą.
By dokończyć proces sprawdź swoją skrzynkę pocztową i kliknij zawarty w niej link.

Informacja o RODO

Polityka RODO

  • Informujemy, że administratorem danych osobowych jest Polityka Sp. z o.o. SKA z siedzibą w Warszawie 02-309, przy ul. Słupeckiej 6. Przetwarzamy Twoje dane w celu wysyłki newslettera (podstawa przetwarzania danych to konieczność przetwarzania danych w celu realizacji umowy).
  • Twoje dane będą przetwarzane do chwili ew. rezygnacji z otrzymywania newslettera, a po tym czasie mogą być przetwarzane przez okres przedawnienia ewentualnych roszczeń.
  • Podanie przez Ciebie danych jest dobrowolne, ale konieczne do tego, żeby zamówić nasz newsletter.
  • Masz prawo do żądania dostępu do swoich danych osobowych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, a także prawo wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania, a także prawo do przenoszenia swoich danych oraz wniesienia skargi do organu nadzorczego.

Czytaj także

Nauka

Zapomniana epidemia AIDS

Przytłoczeni Covid-19 zapomnieliśmy o innej, wciąż nieodwołanej pandemii. AIDS może dostarczyć ważnej lekcji, jak oswoić się z wirusem, którego nie udało się pokonać od 40 lat.

Paweł Walewski
22.03.2021
Reklama

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną