Na Majorce kłócą się o Chopina

Chopin na dwa pianina
Valdemossa to miasteczko na Majorce, w którym przebywali Fryderyk Chopin i George Sand. Ale gdzie konkretnie mieszkali – o to toczy się dziś walka w sądzie.
Cela nr 4 w dawnym klasztorze kartuzów w Valdemossie. Czy na tym pianinie tworzył Chopin?
Agnieszka Sowa/Materiały prywatne

Cela nr 4 w dawnym klasztorze kartuzów w Valdemossie. Czy na tym pianinie tworzył Chopin?

Spór o krótki pobyt na Majorce (zima 1838/39 r.) zaczął się niedługo po tym, jak para artystów opuściła wyspę. Od niemal 80 lat w dawnym klasztorze kartuzów w Valdemossie można zwiedzać dwie różne cele Chopina, i w każdej podziwiać pianino kompozytora, na którym powstały 24 preludia. Do obu muzeów jest jeden bilet. Dwie rodziny, które są właścicielami dwóch chopinowskich apartamentów, mimo pozorów zgody finansowej, w przyjaźni nie żyją i konkurują o prawo do chopinowskiej wyłączności. Historycy i biografowie Chopina nie wydali ostatecznego werdyktu. Spór o autentyczność cel i instrumentów rozstrzygnie sąd. Pierwsza rozprawa już się odbyła.

Prawda na jubileusz

Tu chodzi o prawdę historyczną – mówi Gabriel Quetglas, przedstawiciel spółki Quetglas Tous, do której należy cela nr 4 w dawnym klasztorze. To on pozwał do sądu właścicielkę celi nr 2 Rosę Capllonch Ferra, zarzucając jej nieuczciwą reklamę i wprowadzanie turystów w błąd. Quetglas zapewnia, że jego celem nie są korzyści finansowe. Proces kosztuje. A wygrana nie sprawi, że konkurencyjne muzeum przestanie istnieć. – Mają bardzo cenną kolekcję manuskryptów i rzeczy osobistych Chopina – przyznaje Gabriel Quetglas.

Chopinowi, muzeum i dochodzeniu prawdy historycznej właściciel celi nr 4 poświęca cały swój czas.

Wykorzystałeś swoją miesięczną pulę 10 tekstów z POLITYKI dostępnych nieodpłatnie w naszym serwisie.
Pełną treść tego i wszystkich innych artykułów otrzymasz wykupując dostęp do Polityki Cyfrowej.

Poleć stronę

Zamknij
Facebook Twitter Google+ Wykop Poleć Skomentuj

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną