Świat

Demokracja na sposób chiński

Plac Tiananmen w Pekinie Plac Tiananmen w Pekinie eastisrelative / Flickr CC by SA

1913 – Pierwsze i jak dotąd jedyne wolne wybory do parlamentu w Chinach kontynentalnych.

1980 – Wraz z demontażem maoistowskich komun ludowych na wsi w Chinach powstają spontanicznie komitety wioskowe. Ich członkowie – zgodnie z przepisami z 1987 i 1998 r. – są wybierani w bezpośrednich wyborach. Uczciwość lokalnych elekcji wciąż pozostawia wiele do życzenia, ale w Chinach to właśnie one są najbliższe ideałom demokracji. O obsadzie wyższych szczebli władzy decyduje bowiem partia komunistyczna.

1987 – Tajwan i Korea Płd. wchodzą na drogę demokracji. To potężny cios w stary argument, że zachodni ustrój nie pasuje do dalekowschodnich realiów (demokracja w Japonii jest starsza, ale zaprowadzili ją tam Amerykanie). Przykład Tajwanu i Korei zainspirował w Chinach serię wolnościowych wystąpień, którym kres położyła masakra studentów w Pekinie.

1997 – Pod władzę Chin wraca Hongkong, kukułcze jajo Brytyjczyków – na kilka lat przed oddaniem tej kolonii Londyn postanawia zaprowadzić w niej demokrację.

Zachowując własny ustrój i autonomię (zagwarantowaną do 2047 r.), Hongkong nadal pozostaje w Chinach ostoją wolności. 

2008 – Igrzyska w Pekinie wzbudzają burzliwą dyskusję o przyszłości Chin. Pesymiści mówią, że olimpiada konserwuje rządy komunistów. Optymiści – że zmusi władze do reform. Mecz wciąż pozostaje nierozstrzygnięty, ale jak na razie wygrywają pesymiści.

Więcej na ten temat

Warte przeczytania

Reklama

Codzienny newsletter „Polityki”. Tylko ważne tematy

Na podany adres wysłaliśmy wiadomość potwierdzającą.
By dokończyć proces sprawdź swoją skrzynkę pocztową i kliknij zawarty w niej link.

Informacja o RODO

Polityka RODO

  • Informujemy, że administratorem danych osobowych jest Polityka Sp. z o.o. SKA z siedzibą w Warszawie 02-309, przy ul. Słupeckiej 6. Przetwarzamy Twoje dane w celu wysyłki newslettera (podstawa przetwarzania danych to konieczność przetwarzania danych w celu realizacji umowy).
  • Twoje dane będą przetwarzane do chwili ew. rezygnacji z otrzymywania newslettera, a po tym czasie mogą być przetwarzane przez okres przedawnienia ewentualnych roszczeń.
  • Podanie przez Ciebie danych jest dobrowolne, ale konieczne do tego, żeby zamówić nasz newsletter.
  • Masz prawo do żądania dostępu do swoich danych osobowych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, a także prawo wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania, a także prawo do przenoszenia swoich danych oraz wniesienia skargi do organu nadzorczego.

Czytaj także

Nauka

Uzbrojenie na nową wojnę

Po latach wojowania z terroryzmem USA szykują się do starcia z równorzędnym przeciwnikiem. Czy nowe systemy uzbrojenia sprawią, że potencjalny konflikt zbrojny między mocarstwami będzie niewidzialną wojną nowoczesnych urządzeń?

Przemysław Ziemacki
26.10.2021
Reklama

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną