Świat

Strach przed zamachami

Nie śmiejmy się z głupich żartów

Może to poważne, może nie, ale reagować trzeba.

Po strachu jemeńskim przyszły nowe. W ambasadach w Grecji, w kancelarii Angeli Merkel, we Francji. W Grecji policja podejrzewa lewicowych radykałów, w Niemczech trop grecki też nie jest wykluczany, we Francji podejrzani są muzułmańscy ekstremiści.

Na pierwszy rzut oka nie wygląda to niebezpiecznie. Jakieś koperty, jakieś pakunki. Szybko namierzone i unieszkodliwione, a w greckich ambasadach wprawdzie koperty odpaliły przy otwarciu, ale ponoć z niewielką siłą i nie wyrządzając większych szkód.

Żyjemy jednak w świecie po 11 września. Żaden demokratyczny rząd nie może sobie pozwolić na bezczynność. Koszta kontroli są znaczne, ale koszta ataku nie udaremnionego, byłyby nieporównanie większe – ludzkie i polityczne. Nie śmiejmy się zatem ani z głupich żartów pseudoterrorystycznych, a tym bardziej z rozpętywanej wokół nich akcji policyjnych i propagandowych.

Zagrożenie atakami terrorystycznymi nie jest wyssane z palca. Nawet jeśli odwraca uwagę ludzi od innych problemów, z jakimi boryka się dziś świat zachodni, to bezpieczeństwo obywateli musi być priorytetem i nie można na nim oszczędzać.

Więcej na ten temat

Warte przeczytania

Reklama

Codzienny newsletter „Polityki”. Tylko ważne tematy

Na podany adres wysłaliśmy wiadomość potwierdzającą.
By dokończyć proces sprawdź swoją skrzynkę pocztową i kliknij zawarty w niej link.

Informacja o RODO

Polityka RODO

  • Informujemy, że administratorem danych osobowych jest Polityka Sp. z o.o. SKA z siedzibą w Warszawie 02-309, przy ul. Słupeckiej 6. Przetwarzamy Twoje dane w celu wysyłki newslettera (podstawa przetwarzania danych to konieczność przetwarzania danych w celu realizacji umowy).
  • Twoje dane będą przetwarzane do chwili ew. rezygnacji z otrzymywania newslettera, a po tym czasie mogą być przetwarzane przez okres przedawnienia ewentualnych roszczeń.
  • Podanie przez Ciebie danych jest dobrowolne, ale konieczne do tego, żeby zamówić nasz newsletter.
  • Masz prawo do żądania dostępu do swoich danych osobowych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, a także prawo wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania, a także prawo do przenoszenia swoich danych oraz wniesienia skargi do organu nadzorczego.

Czytaj także

Kraj

Jak rządził premier Kaczyński?

Jeszcze nie ruszyła kampania wyborcza, a już pojawiły się billboardy z Jarosławem Kaczyńskim jako przyszłym premierem. Prezes PiS był już szefem rządu. Warto przypomnieć jego dokonania.

Mariusz Janicki, Wiesław Władyka, [współpr.] Anna Dąbrowska
04.07.2020
Reklama

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną