Świat

Reset i update

Szczyt NATO w Lizbonie

Portugalczycy rozwijają czerwone dywany. Barack Obama i przywódcy pozostałych 27 państw NATO zjeżdżają do Lizbony, by dać pokaz siły i otwartości sojuszu.

Siły, bo zatwierdzą nową koncepcję strategiczną, która ma uporządkować szeregi NATO po kolejnych rozszerzeniach i pokazać jego wizję świata po zmianach geopolitycznych od końca zimnej wojny. Otwartości, bo do Lizbony przylatuje także Dmitrij Miedwiediew – by potwierdzić reset stosunków z Ameryką i rozpocząć update relacji z Europą. Tyle pobożnych życzeń.

O sile NATO więcej niż jakikolwiek dokument mówi wojna w Afganistanie. Sojusz ją przegrywa, a w tej chwili szuka sposobu, by wyjść stamtąd z twarzą – tego będą dotyczyć najważniejsze dyskusje w Lizbonie. Ameryka ma przedstawić harmonogram ewakuacji własnych wojsk, by powstrzymać dezercje kolejnych sojuszników. Obama musi wyjść z Afganistanu, jeśli chce ocalić swoje szanse na reelekcję w 2012 r., a europejscy przywódcy nie mają zamiaru zostawać tam ani chwili dłużej.

Otwarcie Ameryki na Rosję właśnie dobiega końca. Obama stracił kontrolę nad Senatem, który musi ratyfikować nowy traktat rozbrojeniowy Start, największe osiągnięcie amerykańsko-rosyjskiego resetu. Republikanie już zapowiedzieli blokadę, dlatego Obama obiecał ratyfikację jeszcze w tym tygodniu, na ostatnim posiedzeniu Senatu w starym składzie. Nawet jeśli przywiezie traktat do Lizbony, na tym skończą się jego pojednawcze gesty – na włączenie Rosji do tarczy antyrakietowej republikański Kongres już się nie zgodzi.

Nie ma też szans na wielki update relacji z Europą. Miedwiediew od trzech lat mówi o nowej architekturze bezpieczeństwa kontynentu, w praktyce o traktacie, który uznałby ekspansję NATO na Europę Środkową, ale też kuratelę Rosji nad krajami b. ZSRR. Francja i Niemcy, jak dowodzi niedawny szczyt w Deauville, są gotowe rozmawiać z Rosją o bezpieczeństwie Europy, ale inne kraje, w tym Polska, wolą ją zbywać równie nierealistyczną ofertą wstąpienia do NATO. Europa jest podzielona nie tylko w Unii.

Spośród trzech stron lizbońskiego szczytu tylko Rosja wie, czego chce od dwóch pozostałych, i to ona może na nim najwięcej wygrać. Jeśli dostanie choć jeden traktat, awansuje do klubu poważanych potęg. Jeśli nie otrzyma żadnego, nie stanie się to z jej winy, Ameryka i Europa zaś pokażą swoją słabość. A co do NATO, sojuszowi przydałby się porządny restart. A najlepiej upgrade.

 

Polityka 47.2010 (2783) z dnia 20.11.2010; Komentarze; s. 11
Oryginalny tytuł tekstu: "Reset i update"
Więcej na ten temat

Warte przeczytania

Reklama

Codzienny newsletter „Polityki”. Tylko ważne tematy

Na podany adres wysłaliśmy wiadomość potwierdzającą.
By dokończyć proces sprawdź swoją skrzynkę pocztową i kliknij zawarty w niej link.

Informacja o RODO

Polityka RODO

  • Informujemy, że administratorem danych osobowych jest Polityka Sp. z o.o. SKA z siedzibą w Warszawie 02-309, przy ul. Słupeckiej 6. Przetwarzamy Twoje dane w celu wysyłki newslettera (podstawa przetwarzania danych to konieczność przetwarzania danych w celu realizacji umowy).
  • Twoje dane będą przetwarzane do chwili ew. rezygnacji z otrzymywania newslettera, a po tym czasie mogą być przetwarzane przez okres przedawnienia ewentualnych roszczeń.
  • Podanie przez Ciebie danych jest dobrowolne, ale konieczne do tego, żeby zamówić nasz newsletter.
  • Masz prawo do żądania dostępu do swoich danych osobowych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, a także prawo wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania, a także prawo do przenoszenia swoich danych oraz wniesienia skargi do organu nadzorczego.

Czytaj także

Niezbędnik

Tłukliwe dzieła sztuki

W poszukiwaniu dzieł sztuki – szczególnie tych z ceramiki czy szkła – nie trzeba koniecznie wybierać się do galerii czy na targi. Czasami wystarczy zajrzeć do kredensu babci.

Anna Maga
27.04.2021
Reklama

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną