Świat

Prywatne życie Aleksandra

ANDREI STASEVICH / AFP
Na Białorusi nie ma tabloidów, co Aleksandr Łukaszenka uważa za jeden z sukcesów swoich rządów. I choć państwowa propaganda wyjątkowo oszczędnie dozuje szczegóły z prywatnego życia przywódcy, Białorusini doskonale wiedzą, że jego żona Galina, z którą dotąd się nie rozwiódł, pracuje w urzędzie powiatowym w prowincjonalnym Szkłowie na Mohylewszczyźnie.

Galina, ponoć osoba bardzo ciepła i serdeczna, nigdy nie pełniła roli pierwszej damy, bo – przynajmniej oficjalnie – to ona nie chciała przenosić się na mińskie salony. W Szkłowie przysługuje jej dom, fundusz specjalny i ochroniarz, który odpędza wścibskich dziennikarzy. Galina i Aleksandr mają dwóch synów. 35-letni Wiktar uchodzi za zausznika ojca i szarą eminencję, nieformalnie kieruje siłami specjalnymi, KGB i wojskami ochrony pogranicza. O kilka lat młodszy Dymitr zawiaduje prezydenckim klubem sportowym.

Od lat nie jest żadną tajemnicą także drugi, nieformalny związek Łukaszenki z Iriną Abelską, jego byłą osobistą lekarką. Ich sześcioletni syn to ulubieniec 56-letniej obecnie głowy państwa: tata przebiera go w mundury, zabiera na wczasy, defilady i poligony, wspólnie składają zagraniczne wizyty. Kola siedząc na kolanach taty gawędził już z prezydentem Rosji, miał audiencję u papieża Benedykta XVI i oklaskiwał ceremonię otwarcia olimpiady w Pekinie.

Powszechnie wiadomo także, że prezydent nie jest pracoholikiem, szczególnie ostatnio wiele ze swoich obowiązków scedował na podwładnych, zbliża się do sześćdziesiątki, wiele wypoczywa, uprawia sporty, znane jest szczególnie jego zamiłowanie do hokeja, żyje zdrowo i bez ekstrawagancji, nawet kuchnię lubi prostą. I zapowiada, że to kilkuletni Kola będzie jego następcą.

Więcej na ten temat

Warte przeczytania

Reklama

Codzienny newsletter „Polityki”. Tylko ważne tematy

Na podany adres wysłaliśmy wiadomość potwierdzającą.
By dokończyć proces sprawdź swoją skrzynkę pocztową i kliknij zawarty w niej link.

Informacja o RODO

Polityka RODO

  • Informujemy, że administratorem danych osobowych jest Polityka Sp. z o.o. SKA z siedzibą w Warszawie 02-309, przy ul. Słupeckiej 6. Przetwarzamy Twoje dane w celu wysyłki newslettera (podstawa przetwarzania danych to konieczność przetwarzania danych w celu realizacji umowy).
  • Twoje dane będą przetwarzane do chwili ew. rezygnacji z otrzymywania newslettera, a po tym czasie mogą być przetwarzane przez okres przedawnienia ewentualnych roszczeń.
  • Podanie przez Ciebie danych jest dobrowolne, ale konieczne do tego, żeby zamówić nasz newsletter.
  • Masz prawo do żądania dostępu do swoich danych osobowych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, a także prawo wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania, a także prawo do przenoszenia swoich danych oraz wniesienia skargi do organu nadzorczego.

Czytaj także

Kultura

Niezwykły film o Tonym Haliku

Nowy film przypomina postać Tony’ego Halika – polskiego podróżnika, honorowego „białego Indianina”, nieustraszonego reportera, który realizm magiczny uprawiał w życiu i pracy.

Aneta Kyzioł
18.09.2020
Reklama

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną